ما را دنبال کنید :
جاذبه های دشت کویر
جاذبه های دشت کویر
نسیم طالبی
کویر های ایران
1
بازدید : 567
رای ها : (0)

جاذبه های دشت کویر

دشت کویر که در کویر مرکزی ایران قرار دارد، در مرکز فلات ایران واقع شده است. این کویر بزرگ از دامنه های رشته کوه البرز در شمال شروع و از سمت غرب به دامغان و جندق و از شرق نیز به کوه های ازبک و از جنوب نیز به طبس ختم می شود. دشت کویر از نظر وسعت بسیار بزرگ است به طوری که طول آن بیش از 800 کیلومتر و عرض آن نیز حدود 600 کیلومتر برآورد شده است. بیشتر این کویر از باتلاق های وسیع تشکیل شده است و اطراف آن را نیز تپه های ماسه ای و ارتفاعات پوشانده است. دشت کویر یکی از مناطق پرحرارت کره زمین به حساب می آید به صورتی که در تابستان دمای آن به بیش از 50 درجه سانتی‌گراد هم خواهد رسید. پارک ملی کویر، پارک ملی خارتوران، کویر بجستان، کویر حاج علیقلی، کویر مسیله، بیابان مرنجاب، بیابان بندریگ در این منطقه واقع شده اند و نام آن از کویرهای گسترده واقع در آن گرفته شده‌ است.

دانشمندان از دلایلی را که این کویر پر از باتلاق های وسیع است را این می دانند که در این قسمت از ایران و فلات مرکزی، دریای کم عمقی وجود داشته به نام دریای تیس که به مرور زمان و گرمی هوا خشک شده است و این باتلاق ها از آن به جا مانده است. یکی دیگر از دلایل اثبات این فرضیه وجود رسوبات لایه ای در این کویر می باشد. یکی از دلایل جذاب بودن این کویر برای گردشگران باتلاق، های زیادی است که در قسمت های شرقی این کویر وجود دار، لازم به ذکر است که البته نباید از تله ماسه ای و تپه های شنی که بسیار مناسب برای پیاده روی می باشند چشم پوشی کرد.

Kavir-DESERTS.jpg (92 KB)

دشت کویر به علت خاک های رسی و زمین های پست آن خالی از پوشش گیاهی می باشد و این علت خوبی است که بر اثر بارش کمترین باران باتلاق های بزرگ و عجیبی به وجود بیاید. بهتر است گردشگران برای کویرگردی در این قسمت ها در ماه های پر بارش مطالعه ای در مورد زمین های منطقه نیز داشته باشند. از دیگر موضوعات جالب در دشت کویر اختلاف دمای بسیار زیاد در طول روز می باشد، این اختلاف دما که در بعضی از روزها به 30 درجه سانتی‌گراد نیز می رسد باعث خرد شدن سنگ ها می شود. در مناطق پست کویر کوه‌های نمک منفردی وجود دارد که در اثر حرکات لایه های زیرین زمین ارتفاع پیداکرده و چون جنس سختی دارند در مقابل فرسایش مقاومت بیشتری نشان می‌دهند.

دشت کویر و جاذبه های گردشگری آن

این کویر از مناطق گردشگری زیادی برخوردار است که برخی از مهم ترین آنها در ذیل آورده شده است.

دشت کویر و آب انبارها

از جاذبه ها و زیبایی های دشت کویر آب انبارهای باستانی این کویر است که در جای جای آن قابل رویت و در برخی موارد نیز قابل استفاده می باشند. از معروف‌ترین این انبارها که در مسیرهای عبوری نیز قرار گرفته اند می توان به آب انبارهای سر کویر، میانه و دولاشی اشاره کرد و این آب انبارها در مسیر ارتباطی و عبور و مروری معلمان فرهنگی این منطقه ساخته شده است.

Kavir-Desert-1.jpg (103 KB)

دشت کویر و بیابانک

بیابانک یکی از مناطق بسیار قدیمی دشت کویر است که در قسمت جنوبی دشت قرار گرفته است که بیابانک در سالیان دور بر سر راه عبوری از نائین به نیشابور قرار داشته است و آثاری از وجود حیات و زندگی در قبل از اسلام نیز در این منطقه پیدا شده است و یکی از آثار تاریخی این منطقه آتشکده است که در نزدیکی روستای مهرجان قرار گرفته است.

دشت کویر و شهر جندق

جندق نیز از دیگر دیدنی های این دشت بزرگ است و از شهر جندق در زمان انوشیروان به عنوان زندان و تبعیدگاه استفاده می شده است. در جندق می توان یک گنبد قدیمی و زیبا را که به هشت درب نیز معروف است مشاهده کرد، این گنبد قدیمی در دوره ساسانیان ساخته شده است و تاکنون نیز برجا مانده است.

Kavir-Desert.jpg (52 KB)

دشت کویر و ستون های آجری آن

شاه عباس در دوران سلطنت خود وقتی از راه این کویر به سمت شهر مشهد می رفت دستور داد تا به خاطر وجود شن های روان و سخت پیدا کردن مسیر ستون های آجری به صورت نشانه ساخته شود تا برای زائران نشانه راه باشد. باقیمانده این ستون ها در بخش هایی از این کویر همچنان پابرجا و قابل رویت می باشد. البته شاه عباس دستور ساخت یک مزرعه را نیز برای راحتی و استراحت زائران داد که این مزرعه همچنان پا بر جا است و به مزرعه عباس آباد مشهور است.

  • تجربه سفر به کویر داشته اید؟
  • بهترین کویر ایران از نظر شما کدام است؟
لطفاً نظرات و تجربیات خود را در مورد این مقاله با ما و سایر علاقمندان در میان بگذارید؛ و از اینکه ما را تا پایان مقاله همراهی نمودید، سپاسگزاریم.
با امتیاز خود به این مقاله اعتبار دهید
دیدگاه های دریافتی (1)
  • Author Image
    فرهاد :

    چقدر زیباست قدرت خدا