ما را دنبال کنید :
شگفتی های کویر مرنجاب
شگفتی های کویر مرنجاب
نسیم طالبی
کویر های ایران
1
بازدید : 1534
رای ها : (5)

شگفتی های کویر مرنجاب

کویر های ایران از جاذبه ها و زیبایی های منحصر به فردی برخوردار می باشند. در کویرهای ایران می توان پوشش های گیاهی و جانوری گوناگون و خاصی را مشاهده کرد. علاوه بر این ها کویر ها دارای آرامشی می باشند که می تواند کمک بسیار خوبی برای دوری از هیاهوی شهرنشینی باشد. یکی از این کویر های زیبا در ایران کویر مرنجاب می باشد. این کویر زیبا در نزدیکی شهرهای کاشان و آران و بیدگل واقع شده است. کویر مرنجاب دارای جاذبه های دیدنی و زیبای هایی زیادی می باشد که تعدادی از آن ها را در این مقاله ذکر کرده ایم و توضیح مختصری از آن ها برای علاقمندان به کویر ارائه می کنیم.

Marenjab-Desert-1.jpg (216 KB)

کویر مرنجاب و خطب شکن

خطب شکن یکی از نقاط دیدنی کویر مرنجاب محسوب می شود که در اصل خطب شکن یک شیب بسیار تند می باشد که به این دلیل آن را خطب شکن نامیده اند که وقتی خطب هایی که بر پشت شترها برای قرار دادن بار ها روی این قسمت می افتاد به هیچ عنوان سالم نمی ماند به همین دلیل هم آن را خطب شکن نامیدند.

کویر مرنجاب و چاه کنجه

بعد از عبور از خطب شکن در مسیر راه، به نمک زار کویری و بزرگی خواهید رسید که در حاشیه این نمک زار زمین های پف کرده ی رسی قرار گرفته است که در کنار آن ها حدود 500 متری زمین منطقه خیس می باشد که پس از آن هم لایه های نمکی نامنظمی در اطراف آن قرار دارد و کویر با چشمه های چاه کنجه آب رسانی می شود.

کویر مرنجاب و دریاچه نمک

بعد از اینکه 35 کیلومتر در جاده خاکی پیش رفتید به دو راهی دریاچه نمک می رسید که این نمکزار به صورت مثلثی می باشد و عمق آن در جاهای مختلف از 5 متر تا حدود 54 متر متغیر می باشد و این دریاچه در اکثر اوقات سال خشک است اما در ماه های بارندگی این دریاچه پر آب می شود. از رودهای که به این دریاچه می ریزند می توان به رود شور، کرج، جاجرود، قره سو اشاره کرد.

کویر مرنجاب و جزیره سرگردان

وقتی که در کنار دریاچه می ایستید یک کوه کم ارتفاع در قسمت شمال شرقی و در داخل دریاچه نمک می بینید که با قشر نمکی احاطه شده است. این جزیره از سنگ های متخلخل اتشفشانی تشکیل شده است و این جزیره را به این دلیل جزیره سرگردان می نامند که وقتی از دور به این جزیره نگاه می کنید دو انتهای جزیره در افق محو می شود و منظره کشتی سرگردانی در دریای بیکران کویر پدیدار می شود و این ناپیدایی به دلیل ایجاد سراب و انعکاس نور می باشد.

کویر مرنجاب و کاروانسرا

در زمان شاه عباس با حضور نیروهای مسلح و ارتش یک کاروانسرا در کویر مرنجاب ساخته شده بود تا امنیت جاده تجاری ابریشم و اصفهان را برقرار کند. در حال حاضر در این کاروان سرا اتاق هایی آماده شده است تا گردشگران در آن استراحت کنند. علاوه بر مکانی برای استراحت در کاروانسرا، یک سفره خانه سنتی زیبا نیز در آن وجود دارد که در کنار کاروانسرا یک حوضچه آب به مساحت 45 در 15 متر وجود دارد که با انواع درخت ها احاطه شده است.

Marenjab-desert.jpg (47 KB)

کویر مرنجاب و چاه دستکن

در شرق کاروانسرا یک چاه آب شیرین به نام چاه دستکن وجود دارد و علت وجود آب شیرین در دل کویر وجود فیلتر های بزرگ ماسه ای می باشد که باعث تصفیه آب می شود. بومیان عقیده دارند که امام رضا در سفر خود از عراق به مشهد این چاه را خود کنده است.

کویر مرنجاب و ریگ بلند

بعد از گذر از چاه دستکن به یک دو راهی خواهید رسید که از طرف شرق به جایی به نام ریگ بلند خواهید رسید و این منطقه دارای تپه های ماسه ای بلند می باشد که در بالای تپه ها یک منظره زیبا از دریاچه نمک نیز قابل رویت می باشد.

کوه مرنجاب و پشت ریگ

پشت ریگ از دیگر جاذبه های کویر مرنجاب می باشد که در انتهای تپه های شنی قرار دارد که  این منطقه دور از مسیر اصلی و بدون آب و علف می باشد. راهزنان در قدیم در این منطقه اقامت می کردند. راهزنان که کاروان های مرنجاب به ورامین را غارت می کردند معمولاً در پشت ریگ اقامت داشتند. از دیگر مکان های مورد استفاده راهزنان، قلعه کرشاهی در شرق این منطقه است.

کویر مرنجاب و قلعه کرشاهی

این قلعه ی زیبا از خشت و گل ساخته شده است و از زمان قاجار به جای مانده است که در زمان رضاخان مکان راهزنان بوده است و بر روی دیوارهای قلعه هنوز آثار توپ های دولت برجای مانده است.

  • تجربه خود را از سفر به کویر مرنجاب با ما درمیان بگذارید.
  • شگفتی های کویر مرنجاب چیست؟
لطفاً نظرات و تجربیات خود را در مورد این مقاله با ما و سایر علاقمندان در میان بگذارید؛ و از اینکه ما را تا پایان مقاله همراهی نمودید، سپاسگزاریم.
با امتیاز خود به این مقاله اعتبار دهید
دیدگاه های دریافتی (1)
  • Author Image
    آرمان :

    بسیار خوب