ما را دنبال کنید :
آشنایی مختصری با شهر یزد و شگفتی های آن
آشنایی مختصری با شهر یزد و شگفتی های آن
الهه جباری
شهر های ایران
0
بازدید : 465
رای ها : (0)

آشنایی مختصری با شهر یزد و شگفتی های آن

 شهر یزد به «عروس کویر» یا «شهر خشتی با معماری غنی بادگیرها و قنات ها» معروف می باشد. این شهر کویری زیبا یکی از مقصدهای مهم گردشگری علاقمندان به کویر می باشد، که هر سال توریست های بسیاری را به سوی خود جذب می نماید. در مقاله امروز معرفی مختصری از شهر یزد خواهیم داشت و شما با حقایق و نکات جالبی از شهر یزد آشنا خواهید گشت.

نکات مهم و جالبی در مورد شهر یزد

 1. این شهرستان مرکز استان یزد و در مرکز ایران است و در میان رشته کوه های شیرکوه و خرانق قرار گرفته است. قدمت شهر یزد به دوران ساسانیان باز می گردد، از نام های قدیمی این شهر یزد که در دل طبیعت خشن کویر قرار گرفته، می توان به «دارالعباده» و  «ایساتیس» اشاره نمود.
 2.  معنای لغوی یزد، پاک و ریشه آن در یشت، یزت و یسن می باشد. همچنین به معنای ستایش، نیایش و پرستش می باشد. وجه تسمیه این شهر، سرزمین خدا است.
 3.  جزء دومین شهر خشت خام و با قدمت تاریخی جهان می باشد، که نژاد مردمان آن آریایی بوده و بنابر موقعیت قرارگیری در منطقه و تاریخ، کمتر نژاد غیر آریایی به آن اضافه گشته است.
 4.  وسعت شهر یزد 2491 کیلومتر مربع می باشد. آب و هوای این شهر دو فصل زیبا گرم و خشک و بیابانی و تغییرات دمایی در تابستان و زمستان و حتی در شب و روز آن بسیار متغیر است.
 5.  حدود 28 درصد این شهرستان به علت کم آبی، بارندگی کم و طوفان های ماسه ای در طول سال فاقد بهره برداری و استفاده اقتصادی است.
 6.  معماری بوم آورد و بی نظیر شهر یزد که از قنات ها، بادگیرها، گنبدها و مناره ها استفاده نموده اند، آن را از لحاظ ظاهری از شهرهای همسایه متمایز نموده است. یخچال ها، آب انبارها، مساجد و خانه های درون گرا نمونه های جذابی برای چشمان گردشگران و آشنایی با معماری سنتی و کویری ایرانی می باشد.
 7.  جمعیت استان یزد نزدیک به یک میلیون نفر و جمعیت شهر یزد بالغ بر 600 هزار نفر می باشد. بیشتر مردم آن مسلمان و شیعه هستند و البته گروه بزرگی از زرتشتیان و اندکی از یهودیان و مسیحیان هم در این شهرستان زندگی می نمایند. زبان رسمی مردم یزد فارسی با لهجه یزدی می باشد.

شهر یزد - شهر آلوده

 1. استان یزد به علت داشتن واحدهای صنعتی بی شمار، جزء شهرهای آلوده ایران می باشد. این استان جزء پنجمین استان صنعتی کشور می باشد. صنایع بزرگ آن شامل فرش، ذوب آهن، فولاد، نساجی، طلا سازی و … می شود. معادن مهم آهن، مرمر، ماسه سنگ و سرب هم نقش مؤثری در رشد اقتصادی و شهرسازی یزد داشته اند.
 2.  شهرداری این شهرستان در سال 1310 تأسیس گردیده است.
 3. شهر یزد 12 پارک بزرگ و 153 پارک کوچک دارد.
 4.  شهر یزد دارالاسلام شهرهای کویری می باشد و با نام یزد مقدس در میان بومیان شناخته شده است. این شهرستان زادگاه معماری باد و آب و قنات ها می باشد.
 5.  شهرستان میبد یکی دیگر از شگفتی های استان یزد می باشد. میبد شهری چند هزار ساله است که دومین مرکز تجاری استان یزد هم به شمار می رود. کارگاه های سفال و سرامیک شهر میبد بسیار معروف می باشد و تماشای آن خالی از لطف نیست.
 • چه شگفتی های و نکات جالب دیگری از شهر یزد می دانید؟
لطفاً نظرات و تجربیات خود را در مورد این شهر با ما و سایر علاقمندان در میان بگذارید؛ و از اینکه ما را تا پایان مقاله همراهی نمودید، متشکریم.
با امتیاز خود به این مقاله اعتبار دهید
دیدگاه های دریافتی (0)
اولین نفری باشید که دیدگاه خود را در رابطه با این مطلب بیان میکنید
دیدگاه خود را بنویسید