ما را دنبال کنید :
بهترین جزایر گردشگری ایران | بزرگترین جزایر ایران
بهترین جزایر گردشگری ایران | بزرگترین جزایر ایران
شیوا همتی
جزایر ایران
0
بازدید : 230
رای ها : (0)

بهترین جزایر گردشگری ایران | بزرگترین جزایر ایران

ایران برای افرادی که می‌خواهند به ماجراجویی و طبیعت گردی بروند و برای کسانی که می‌خواهند از جاذبه‌های تاریخی و فرهنگی دیدن کنند گزینه خوبی است. حتما شما هم مثل ما فکر می‌کردید همه‎ی جزایر ایران در جنوب ایران قرار دارند و خبر از خطه‌ی سرسبز شمال نداشته‌اید که چه غوغایی با جزایر میانکاله و آشوراده راه انداخته است. در ادامه این مطلب به توضیح تک تک این جزایر خواهیم پرداخت. علاوه بر این در جنوب کشور حدود 25 جزیره در نزدیکی خلیج فارس وجود دارد که در دو دسته قرار دارند. جزایر مسکونی و غیر مسکونی. برای معرفی بهترین جزایر گردشگری ایران با ما همراه باشید.

کدام جزایر خلیج فارس را می‌توان بازدید کرد؟ ؛  جزایر گردشگری ایران

تعداد کمی از جزایر ایرانی قابل بازدید گردشگران هستند. بقیه جزایر به دلایل مختلف در اختیار ارتش یا حفاظت از حیات وحش هستند و ورود به آنها به طور کلی ممنوع است یا نیاز به مجوز دارد. لیست این جزایر را در زیر مشاهده می‌کنید.

لیست کامل جزایر خلیج فارس؛  جزایر گردشگری ایران

 • جزیره قشم
 • جزیره کیش
 • جزیره لاوان
 • جزیره هندورابی
 • جزیره شیدوار یا مارو
 • جزیره لارک
 • جزیره هرمز
 • جزیره هنگام
 • جزیره فارور کوچک
 • جزیره مینو
 • جزیره تنب بزرگ (ممنوعه)
 • جزیره تنب کوچک (ممنوعه)
 • جزیره سیری (ممنوع)
 • جزیره بزرگ فارور (ممنوع)
 • جزیره ابوموسی (ممنوعه)
 • جزیره بونه (ممنوعه)
 • جزیره قبر ناخدا (مجوز لازم است)
 • جزیره دارا (اجازه لازم است)
 • جزیره خارک (اجازه لازم است)
 • جزیره خارکو (اجازه لازم است)
 • جزیره فارسی (ممنوعه)
 • جزیره نخیلو (اجازه لازم است)
 • جزیره ام الگرم (اجازه لازم است)
 • جزیره موطف (اجازه لازم است)
 • جزیره تهمادون (اجازه لازم است)

چگونه از جزایر خلیج فارس دیدن کنیم؟

تعدادی از جزایر ایرانی پذیرای گردشگران است. به عنوان مثال جزایر قشم، کیش و هرمز را می‌توان بدون تشریفات خاصی بازدید کرد. شما می‌توانید با خرید بلیط هواپیما یا کشتی وارد این جزایر شوید و از دیدن آن‌ها لذت ببرید.

برخی از جزایر دیگر ایران نیاز به مجوز دارند که برای درخواست از طریق آژانس مسافرتی در ایران الزامی است. ورود بدون مجوز به این جزایر می‌تواند عواقب قانونی برای شما داشته باشد.

آیا تمام جزایر ایران مسکونی هستند؟

جزایر مهم و شناخته شده ایران مسکونی و دارای شهر و روستا هستند. به عنوان مثال جزایر قشم، کیش و هرمز مسکونی هستند. اما جزایر زیادی در ایران وجود دارد که هیچ انسانی در آنها زندگی نمی‌کند. مثلا نخیلو، ام الگرم، خارکو و قبر ناخدا.

در زیر به معرفی برخی از جزایر گردشگری ایران می‌پردازیم:

جزیره قشم مناطق دیدنی

ایران کشوری پهناور با آب و هوا و شرایط زمین شناسی متفاوت در سراسر کشور است.. برای نام بردن از یکی از شگفت‌انگیزترین مکان‌های کشور، جزیره قشم قطعاً در بین ده‌ها مکان برتر قرار دارد. این جزیره زیبا دارای یک ژئوپارک منحصر به فرد است و برخی از حیات وحش و بناهای تاریخی منحصر به فرد و شگفت انگیز را در خود جای داده است. همچنین آنچه در این منطقه جالب توجه است فرهنگ ساکنان آن بوده که آمیخته ای از فرهنگ ایرانی و عربی است. با توجه به تعداد مکان‌های دیدنی، توصیه می‌کنیم حتما از این مکان دیدن کنید و چند روز را در این منطقه سپری کنید. در اینجا قصد داریم جزیره شگفت انگیز قشم را به اختصار معرفی کنیم. قشم، بزرگ‌ترین جزیره خلیج فارس، با جنگل‌های حرا، سواحل جذاب و 60 روستای بندری هوش از سر هر گردشگری می‌برد. فضای داخلی آن دارای دره‌ها، تپه‌ها و غارها است که بیشتر آنها به‌عنوان بخشی از ژئوپارک جزیره قشم به رسمیت شناخته‌شده‌اند.

جزیره قشم کجاست؟

جزیره قشم در خلیج فارس و در جنوب ایران واقع شده است. در واقع این جزیره بزرگ ترین جزیره در منطقه خلیج فارس به حساب می‌آید که مساحت آن تقریباً 1500 کیلومتر مربع است. این جزیره در کنار تنگه هرمز واقع شده و بلندترین ارتفاع جزیره قشم از سطح دریا 350 متر است.

تاریخچه جزیره قشم

بر اساس شواهد تاریخی، جزیره قشم قدمتی بیش از 1000 سال از دوران پیش از اسلام دارد. در واقع، اولین شواهد حضور انسان در این جزیره به دوره پارینه سنگی باز می‌گردد. با توجه به موقعیت استراتژیک ژئوپلیتیکی جزیره که در نزدیکی دهانه خلیج فارس قرار دارد، این جزیره در طول قرن ها بارها مورد حمله مهاجمان مختلف از جمله امویان، عباسیان، پرتغالی ها و انگلیسی ها قرار گرفته است. اقتصاد این جزیره در دوران دیلمی و بویه شکوفا شد. زیرا جزیره در وسط جاده چین، هند و آفریقا قرار داشت.

بهترین جاهای دیدنی جزیره قشم کدامند؟

در زیر برخی از جاهای دیدنی جزیره قشم را نام می‌بریم:

 • ژئوپارک
 • غارهای نمکی
 • روستای شیب دراز
 • دره چاهکوه
 • جنگل حرا
 • قلعه پرتغالی و...

جزیره هرمز، جزیره رنگین کمان ایران!

جزیره هرمز به دلیل چشم انداز خیره کننده‌اش، مکان مورد علاقه بسیاری از ایرانیان است. این جزیره یکی از رنگارنگ ترین و جادویی ترین جزایر نه تنها در خاورمیانه بلکه در جهان و یکی از دست نخورده ترین جزایر ایران است. ایرانیان عاشق طیف گسترده‌ای از رنگ‌ها در این جزیره کوچک هستند. وقتی در اطراف پرسه می‌زنید، سایه‌ها و رنگ‌های مختلف قرمز، زرد، ، نارنجی، سبز، سفید، قهوه‌ای، بژ، طلایی، خاکستری و فیروزه‌ای را خواهید دید. به همین دلیل این جزیره را جزیره رنگین کمان ایران نیز می‌نامند.

نقشه جزیره هرمز ایران با بهترین مکان ها برای دیدن

جزیره هرمز نیز مانند جزیره قشم در استان هرمزگان ایران قرار دارد. جزیره هرمز حدود 20 کیلومتر با جزیره قشم و شاید کمی بیشتر از بندرعباس فاصله دارد. هرمز نیز مانند جزیره قشم در تنگه هرمز در خلیج فارس قرار دارد.

ابوموسی: جزیره ای کوچک در شرق خلیج فارس

این جزیره در ۲۲۲ کیلومتری بندرعباس و ۷۵ کیلومتری بندرلنگه قرار دارد. جزیره ابو موسی در 60 کیلومتری شمال شارجه امارات و 160 کیلومتری تنگه هرمز واقع شده است. این جزیره آب و هوای گرمی دارد. اکثر مردم محلی ماهیگیر هستند. انواع گیاهان و جانوران دریایی را می‌توان در ساحل یافت. بلندترین نقطه آن کوه حلوا است که ۱۱۰ متر از سطح دریا ارتفاع دارد.شهرستان ابوموسی با بیش از 5600 نفر جمعیت شامل جزیره ابوموسی، تنب بزرگ و کوچک، سیری، فارور بزرگ و کوچک است. شفافیت آب خلیج فارس در سواحل ابوموسی به حدی است که ماهی‌های آکواریومی و مرجان های آن در کنار ساحل و موج شکن ها به وضوح دیده می‌شوند.

جزیره هنگام ؛ خانه دلفین‌ها

آیا می‌خواهید با دلفین‌های باهوش و شگفت انگیز شنا کنید؟ اگر پاسخ شما مثبت است، حتما باید به جزیره هنگام در قشم، ایران سفر کنید. جزیره هنگام در قسمت جنوبی جزیره قشم قرار دارد. مساحت آن 36 کیلومتر بوده و اگر در نقشه به آن نگاه کنید، می بینید که شبیه یک مخروط ناقص است. برای رسیدن به جزیره هنگام باید حدود 2 کیلومتر از جزیره قشم گذر کنید. نکته جالب در مورد این جزیره این است که در هنگام، خودرویی در آنجا نخواهید دید. همه چیز آرام است و هیچ خیابانی در این جزیره وجود ندارد. در هنگام سه روستا وجود دارد: هنگام قدیم (هنگام قدیم)، هنگام جدید و قیل.

دلفین های جزیره هنگام

تماشای دلفین‌ها می‌تواند جذابیت اصلی جزیره هنگام باشد، زیرا نمی‌توانید این موجودات باهوش و زیبا را در همه جا ببینید. بهترین چیز این است که برخلاف آکواریوم‌ها و پارک‌های دریایی، برای دیدن دلفین‌ها نیازی به پرداخت هیچ هزینه ای ندارید. ممکن است آنها را در مسیر خود به جزیره هنگام ببینید. بهترین زمان برای دیدن دلفین ها صبح ها و بین اکتبر تا مه است.

جزیره هندورابی

هندورابی در نگاه اول ممکن است شهری در هند یا هر جای دیگری در جهان باشد. اما این جزیره با نام عجیب خود در جنوب ایران قرار دارد. جزیره هندورابی به اندازه قشم، کیش، هنگام و هرمز معروف نیست، اما به زیبایی آنهاست. یکی از جاذبه‌های گردشگری جنوب ایران است که تقریباً هیچ کس در آن زندگی نمی‌کند. این جزیره در دل دریا، آرامش بسیاری دارد. با وجود اینکه صخره‌های بزرگ زیادی در نزدیکی ساحل وجود دارد، مکان خوبی برای شنا است.

بیوگرافی جزیره هندورابی

جزیره هندورابی یکی از زیر مجموعه‌های جزیره کیش است و از نظر آب و هوا، شن و ماسه، زیبایی‌های طبیعی و تجاری یکی از بزرگترین جاذبه‌های گردشگری ایران است. جزیره هندورابی بین لاوان و جزیره کیش قرار دارد و بلندترین نقطه این جزیره 29 متر ارتفاع دارد.

لاوان: جزیره ای کوچک با پتانسیل عظیم

این جزیره با 78 کیلومتر مربع مساحت یکی از چهار پایانه اصلی صادرات نفت خام ایران در کنار جزیره خارگ است. این جزیره همچنین در بالای میدان گازی لاوان قرار دارد که حاوی بیش از 9.5 تریلیون فوت مکعب گاز است.توسعه میدان گازی لاوان که در سال 2003 کشف شد، در سال 2008 در قالب چهار پروژه با حدود 461 میلیون دلار سرمایه گذاری آغاز شد.این جزیره در 18 کیلومتری جنوب بندر مقم در خلیج فارس واقع شده است.

لاوان پایگاه عملیاتی سه میدان فراساحلی سلمان، رسالت و رشادت است و دارای امکانات زیربنایی شامل کارخانه های فرآیندی، سیستم ذخیره سازی و صادرات، تاسیسات تاسیساتی و نگهداری، انبار و اسکله بارگیری برای پشتیبانی میادین فراساحلی و همچنین مسکونی و مسکونی است. حوزه های اجتماعی فرودگاه محلی جابجایی پرسنل را انجام می‌دهد.

جزیره خارک

جزیره خارک بیش از 10000 نفر جمعیت دارد . این جزیره مرجانی 8 کیلومتر طول دارد. این جزیره با داشتن برخی آثار تاریخی یکی از قدیمی ترین جزیره های اطراف است.

جزیره آشوراده در قلب دریای خزر

بسیاری از ما بر این باور بوده‌ایم که تمامی جزایر ایران واقع در جنوب کشورمان است. زمانی این طرز تفکر تغییر یافت که با جزیره آشوراده در قلب دریای خزر مازندران آشنا شده‌ایم. آشوراده بخشی از بندرترکمان و یکی از نقاط زیبای استان گلستان است که در 25 کیلومتری گرگان قرار دارد. تنها جزیره سواحل ایرانی دریای خزر (خلیج گرگان) با آب و هوای مرطوب و معتدل و مکانی مناسب برای حیات وحش است (وقتی آب دریای خزر کم می‌شود به شبه جزیره تبدیل می‌شود). صادرات خاویار، اسکله بندرترکمان و سایر امکانات از جاذبه‌های این منطقه است. در آشوراده 300 خانوار سکونت داشتند اما این روستا اکنون خالی از سکنه است. این جزیره در سال 1837 به رغم اعتراضات ایران توسط نیروهای روسی اشغال شد. پس از اشغال، ارتش روسیه یک پست نظامی در جزیره برای چند دهه حفظ کرد.

شبه جزیره میانکاله

شبه جزیره میانکاله در شمال ایران در منتهی الیه جنوب شرقی دریای خزر واقع شده است. طول این شبه جزیره دراز و باریک یعنی 48 کیلومتر و عرض آن بین 1300 تا 3200 متر است. این منطقه حدود 68800 هکتار در ارتفاع تقریبی 25- متر از سطح دریا (پایه خلیج فارس) است. موقعیت اقلیمی و جغرافیایی این منطقه شرایط مناسبی را برای حیات وحش فراهم می‌کند که در سال 1377 بالغ بر 260 گونه پرنده آبزی در میانکاله شناسایی شد.

این منطقه زیستگاه بسیاری از پرندگان و خزندگان منحصر به فرد خزری است که بومی این منطقه هستند. همچنین یک پناهگاه بسیار مهم و شناخته شده بین المللی برای پرندگان مهاجر است.شبه جزیره میانکاله به عنوان مرکز پناهگاه حیات وحش به شمار می‌رود و به همین دلیل در سال 1969 به عنوان تنها ذخیره گاه طبیعی زیست کره در سواحل شمالی ایران به ثبت رسید و بعداً در سال 1976 توسط سازمان ملل متحد به عنوان منطقه حفاظت شده تعیین شد.

شما جزایر دیگری در ایران می‌شناسید؟ به ما معرفی کنید.

 

با امتیاز خود به این مقاله اعتبار دهید
دیدگاه های دریافتی (0)
اولین نفری باشید که دیدگاه خود را در رابطه با این مطلب بیان میکنید
دیدگاه خود را بنویسید