ما را دنبال کنید :
کویر افسانه ای ریگ جن
کویر افسانه ای ریگ جن
نسیم طالبی
کویر های ایران
1
بازدید : 551
رای ها : (0)

کویر افسانه ای ریگ جن

یکی از کویر های معروف ایران که در قسمت های مرکزی، جنوبی و قسمت جنوب شرقی کشور واقع شده است، کویر افسانه ای ریگ جن در ایران می باشد که اکثر ریگ ها و محل تجمع آن ها در این کویر در قسمت هایی از استان اصفهان قرار دارد که معروف به دم ریگ جن می باشد. از بکار بردن لفظ ریگ برای این کویر این چنین به ذهن می آید که منطقه کویر کاملاً از ریگ و شن پوشیده شده است در صورتی که در واقعیت چنین نمی باشد و بیشتر قسمت های کویر افسانه ای ریگ جن از باتلاق های نمکی و زمین های مسطح پفکی تشکیل شده است و بیشترین زیر بنای کویر ریگ جن را تپه های ماسه ای اشغال کرده اند.

دشت های رسی در کویر افسانه ای ریگ جن

دشت های رسی در قسمت های شرقی و مرکزی کویر ریگ جن قرار گرفته اند. در این قسمت از کویر شما به غیر از صفحات رسی چیز دیگری را مشاهده نخواهید کرد و در این ناحیه ها کویر های پف کرده و باد کرده ای مشاهده می شود که دارای املاح سولفات سدیم نیز می باشند. با کنار زدن خاک روی این مناطق در لایه های زیرین املاح معدنی دیده می شود که قابل استفاده در ساخت مواد شوینده، شیشه سازی و کاغذ سازی می باشند.

RigJen-Desert.jpg (67 KB)

دشت های رسی خیس در کویر افسانه ای ریگ جن

دشت های رسی خیس در نقاط شمال و شمال غربی کویر افسانه ای ریگ جن قرار گرفته اند. مواد تشکیل دهنده این منطقه شباهت زیادی به مواد موجود در دشت های رسی دارند ولی یک تفاوت اساسی بین آن ها وجود دارد و آن هم این است که در این مناطق سطح زمین خیس می باشد و در این مناطق دشت چربه وجود دارد که خاک آن حاوی کلر و کلسیم می باشد.

دشت رسی همراه با نمکزار زیبا در کویر افسانه ای ریگ جن

این دشت در میان دشت های رسی و خیس در شمال و دیواره های ماسه ای پنج گانه قرار گرفته است و در این قسمت کویر افسانه ای ریگ جن سطح زمین پوشیده از صفحات رسی و نمک زار می باشد که در چاله ها و آب خیز های این منطقه از ریگ جن خاک حاوی نیترات پتاسیم زیادی است که در تهیه باروت نیز کاربرد دارد.

ارتفاعات دیدنی کویر افسانه ای ریگ جن

مناطق گردشگری بسیار جالب و دیدنی کویر افسانه ای ریگ جن ارتفاعات اطراف آن می باشد. کوه گوگرد در شمال غربی این کویر قرار دارد و در انتهای قسمت شرقی این ارتفاعات نیز گنبد های نمکی بسیار زیبایی قابل رویت می باشد. نمونه ای دیگر از ارتفاعات در کویر ریگ جن کوه های گچاب می باشد که در قسمت شمال شرق این منطقه قرار دارد و تپه های اطراف آن محل مناسبی برای پیاده روی می باشد. از دیگر ارتفاعات زیبا در کویر افسانه ای ریگ جن می توان به ارتفاعات نخجیر که در محدوده پارک ملی قرار دارد، ارتفاعات شیطان کوه، کوه دم، کوه ملا هادی و کوه زورمند اشاره نمود که همه این ارتفاعات و کوه ها از جاذبه های گردشگری این کویر ریگی می باشند.

آب و هوای خاص در کویر افسانه ای ریگ جن

کویر ریگ جن به دلیل احاطه بودن کامل توسط کوه های اطراف دارای آب و هوای خشک و بیابانی است و میزان تبخیر نیز در آن در حد بسیار بالایی قرار دارد که تغییرات آب و هوایی نیز در ریگ جن بسیار زیاد و قابل لمس می باشد. بیش از 8 ماه از سال در ریگ جن شاهد دمایی بالاتر از 50 درجه سانتی‌گراد و آب و هوایی بسیار خشک می باشیم و در 4 ماه دیگر نیز به علت بارندگی و سرمای هوا رطوبت کمی بالاتر رفته و هوا نمناک تر می شود.

RigJen-DESERTs.jpg (298 KB)

پوشش گیاهی در کویر افسانه ای ریگ جن

در ریگ جن به علت ترکیب های خاک و دمای هوا رشد گیاهان مشکل و کند می باشد. در مناطقی که به صورت باتلاقی می باشد امکان رشد برای گیاهان اصلاً وجود ندارد. در مناطق غربی نیز می توان درخت های تاغ را دید. در منطقه دم ریگ جن وضعیت بسیار بهتر می باشد و گیاهان مقاومی چون تاغ، گز، اشنان و خارشتر توانایی رشد و زیستن دارند.

RigJen-Desert-Morale.jpg (105 KB)

حیوانات در کویر افسانه ای ریگ جن

در بسیاری از مناطق ریگ جن به دلایل آب و هوایی و پوشش گیاهی، زندگی جانوری وجود ندارد و البته در اطراف کویر در موارد بسیار زیادی جبیر و گور ایرانی مشاهده و گزارش شده است. در نقاطی که از لحاظ وضعیت خاک و آب و هوا وضعیت مانند دم ریگ وضعیت بهتر باشد می توان حیواناتی چون روباه شنی، کاراکال، جرد، انواع مار و عقرب را مشاهده کرد.

  • چه افسانه هایی که در مورد ریگ جن شنیده اید؟
  • تا حالا در کویر اقامت داشته اید؟
لطفاً نظرات و تجربیات خود را در مورد این مقاله با ما و سایر علاقمندان در میان بگذارید؛ و از اینکه ما را تا پایان مقاله همراهی نمودید، سپاسگزاریم.
با امتیاز خود به این مقاله اعتبار دهید
دیدگاه های دریافتی (1)
  • Author Image
    فرهاد :

    چقدر زیباست قدرت خدا