ما را دنبال کنید :
سفرنامه به اردبیل | بهترین مسیر تهران به اردبیل
سفرنامه به اردبیل | بهترین مسیر تهران به اردبیل
نسیم طالبی
شهر های ایران
10
بازدید : 2302
رای ها : (0)

سفرنامه به اردبیل | بهترین مسیر تهران به اردبیل

استان اردبیل یکی از استان‌های ایران است که در شمال غربی ایران قرار گرفته و با کشور جمهوری آذربایجان همسایه می‌باشد. بر اساس آخرین سرشماری کشور جمعیت استان اردبیل حدود ۱ میلیون و دویست و پنجاه هزار نفر بوده است. اردبیل اولین شهری بود که در ایران به لوله کشی آب مجهز شد و این اتفاق در زمان صفویان بوده است. هر سال ۴ مرداد همزمان با تأسیس سلسله صفویه، روز ملی اردبیل را گرامی می‌دارند و در تقویم تاریخ فرهنگ ایران نیز ثبت شده است.  سفرنامه به اردبیل را بخوانید و برای سفر به اردبیل آماده شوید.
استان اردبیل

جغرافیای طبیعی استان اردبیل

مساحت استان اردبیل حدود ۱ درصد کل مساحت ایران بوده یعنی حدود ۱۸۰۰۰ کیلومتر مربع که شامل ۱۱ شهرستان و ۲۱ شهر است. استان اردبیل از سال ۱۳۷۲ به بعد از استان آذربایجان شرقی جدا شد و یک استان مستقل گردید. شهرستان‌های استان اردبیل شامل شهر اردبیل، مشگین شهر، خلخال، نمین، گرمی، بیله سوار، نیر، کوثر، سرعین، اصلاندوز، پارس آباد است که پرجمعیت‌ترین شهر استان اردبیل شهر اردبیل است که مرکز استان می‌باشد.  

جغرافیای استان اردبیل

استان اردبیل از شمال با جمهوری آذربایجان همسایه است و از جنوب با استان زنجان و از سمت شرق با استان گیلان و از سمت غرب با استان آذربایجان شرقی همسایه است. علت اینکه استان اردبیل از استان آذربایجان شرقی جدا شد درخواست زیاد مردم اردبیل بود.  

آب و هوای استان اردبیل

آب و هوای استان اردبیل در فصل‌های تابستان و بهار بسیار عالی و مطبوع است ولی در نیمه دوم سال یعنی پاییز و زمستان به شدت سرد و برفی است. بهترین فصل سفر به استان اردبیل فصل بهار و تابستان است که آبگرم‌های شهر سرعین بهترین موقعیت برای استفاده در این فصل‌ها را دارند.  

تاریخچه استان اردبیل

یکی از جذاب‌ترین قسمت‌ها در مورد استان اردبیل، قدمت آن است. واژه اردبیل از دو کلمه آرتا به معنی مقدس و ویل به معنی شهر است که در کنار هم واژه شهر مقدس را ساخته که از زبان اوستایی گرفته شده است. اردبیل دارای آثار تاریخی و جاذبه‌های گردشگری زیادی است. بر اساس پیشینه‌های تاریخی در اردبیل می‌توان گفت منطقه مرادلو در اردبیل دارای ۴۰ هزار سال تاریخ است که شامل تخته سنگ با نقوش صخره‌ای است و از روی آن و مطالعه درمورد آن می‌توان به نحوه زندگی بشر در این منطقه رسید.  

تاریخ استان اردبیل

حیات در دوران مفرغ در اردبیل وجود داشته است که در حفاری‌های صورت گرفته در استان اردبیل ثابت شده است. آثار باستانی مثل خنجر‌های قدیمی، تیر‌ها و سرنیزه‌های باستانی، شمشیر‌های مسی و زه و کمان و تیردان مسی و... تاریخ سه هزار ساله قبل از میلاد را برای ما نشان می‌دهد.  

فرهنگ و آیین مردم اردبیل

مردم اردبیل و ساکنان این استان اکثرا به زبان ترکی آذربایجانی صحبت می‌کنند و در برخی از روستا‌های نمین زبان تالشی نیز رواج دارد. در شهرستان خلخال نیز اقوام تات سکونت دارند که به زبان تاتی سخن می‌گویند. ولی در کل استان اردبیل را با زبان و گویش ترکی آذربایجانی می‌شناسند و هنگام سفر به اردبیل می‌توانید لهجه ترکی را با لهجه ترکی مردم تبریز مقایسه کنید و ببینید که خیلی هم شباهت به هم ندارند و در واقع با لهجه‌های متفاوت صحبت می‌کنند.  گونه‌های زبانی در استان اردبیل دارای تنوع زیادی است و مردم استان اردبیل از ترکی آذربایجانی، زبان تاتی، تالشی برای ارتباط با یکدیگر استفاده می‌کنند.

فرودگاه بین المللی اردبیل

فرودگاه بین‌المللی اردبیل در سال تعداد زیادی پرواز دارد و مسافران زیادی را در شمال غرب ایران جابجا می‌کند. فرودگاه بین‌المللی اردبیل به شهر مشهد و تهران و برخی شهر‌های کشور‌های اطراف پرواز دارد و تنها فرودگاه استان اردبیل است که در شرق اردبیل واقع شده است. پرواز‌های فرودگاه اردبیل محدود است و در مسیر‌های پروازی روز‌های خاصی در هفته پرواز دارد و در بقیه روز‌ها پروازی برای مسافران نیست. برای مثال در مسیر مشهد به اردبیل و اردبیل به مشهد تنها دو روز در هفته پرواز وجود دارد.  

فرودگاه بین المللی اردبیل

راه آهن اردبیل

یکی از مطالبات مردم استان اردبیل راه‌اندازی‌ایستگاه و خطوط راه آهن بوده و با پیگیری مسئولین این پروژه در حال فعالیت است. زیرساخت‌های راه آهن اردبیل پیشرفت فیزیکی خوبی داشته و مسیری ریلی ۱۷۵ کیلومتری آن در حال اتمام است. راه آهن میانه اردبیل در منطقه کوهستانی اردبیل واقع شه است و دارای ۸‌ایستگاه مسافری و باری است که شامل‌ایستگاه‌های سبز، اردبیل، فیروزآباد، گنجگاه و مهماندوست است. از راه آهن اردبیل به کشور‌های همسایه مثل جمهوری آذربایجان خط ریلی وجود دارد.  

راه آهن اردبیل

جاده های اردبیل

یکی از مسیر‌های جاده‌ای زیبا در ایران مسیر اسالم به خلخال در استان اردبیل واقع شده است. مردم ایران که قصد سفر به استان‌های شمالی ایران و اردبیل را دارند یکی از جاذبه‌هایی که به دنبال آن هستند جاده‌های زیبا و سرسبز است که برای توقف و عکاسی بسیار محیط زیبایی است. جاده‌های استان اردبیل به صورت کوهستانی بوده که در بیشتر مسیر‌ها سرسبز و جنگلی است و کمتر پیش می‌آید که از درخت و سرسبزی خبری نباشد.  

جاده اسالم به خلخال

گردشگری استان اردبیل

در استان اردبیل در فصل‌های مختلف سال برای جذب گردشگر جاذبه‌های متفاوتی وجود دارد. برای گردشگرانی که به دنبال آسایش و آرامش هستند بهترین فصل سال بهار یعنی فروردین و اردیبهشت تا ابتدای پاییز می‌باشد. برای کسانی که به دنبال سفر‌های هیجان‌انگیز و اسکی و سفر در سرما و کوهستان هستند دی و بهمن است ولی از نظر شرایط آسایشی در فصل زمستان به شدت سفر سختی خواهید داشت.  

تور اردبیل

تور‌های سفر به اردبیل در فصل‌های بهار و تابستان بسیار پر رونق است و یکی از محبوب‌ترین مقصد‌های گردشگری ایرانیان به این منطقه است. منطقه‌ای سبز و کوهستانی با چشمه‌های آب معدنی بسیار که خواص درمانی دارد و فضایی که در آن احساس ناب روستایی و سنتی ایرانی دارد و مردم مهمان نواز اردبیل که برای پذیرایی می‌همانان همیشه آماده هستند از جذابیت‌های سفر به اردبیل است. تور‌های گردشگری اردبیل هر ساله از شهر‌های مختلف مخصوصاً از شهر‌های بزرگ مثل تهران و مشهد و شیراز به سمت اردبیل در حرکت هستند و صنعت توریسم استان اردبیل را رونق بخشیده‌اند.  

جاذبه های گردشگری استان اردبیل

آرامگاه شیخ صفی الدین اردبیلی که به دوران صفویان برمیگردد جزء آثار باستانی مشهور ایران است. آرامگاه شیخ صفی الدین اردبیلی در سال ۷۶۵ هجری ساخته شده که شامل گور‌های شاهان صفوی و وابستگان آن‌ها بوده است. این بنا شامل مسجد جنت سرا و حرم خانه و چینی خانه و آرامگاه شاه اسماعیل صفوی است. آرامگاه شیخ صفی الدین اردبیلی ثبت یونسکو شده است.  

آرامگاه شیخ صفی الدین اردبیلی

بقعه سید امین

بقعه سید‌امین الدین جبراییل که نماد معماری ایرانی اسلامی است در زمان صفویان ساخته شده است که دارای تزئینات فوق‌العاده در داخل این بنا است. آرامگاه سید‌امین الله جبراییل در روستای کلخوران در نزدیکی اردبیل قرار دارد. در روستای گلخوران به این آرامگاه، گلخوران شیخ می‌گویند. آرامگاه سید‌امین الله جبراییل دارای فرش‌ها و پرده‌های نفیس بوده که متأسفانه در حال حاضر نابود شده است و اثری از آن‌ها نیست.  کلیسای مریم مقدس اردبیل در سال ۱۸۷۶ میلادی ساخته شده است که توسط خانواده گالوست میرزایان و هزینه آن‌ها بوده است. از سال ۱۹۴۴ میلادی به بعد به دلیل مهاجرت ارامنه به تهران و تبریز دیگر در این کلیسا مراسم مذهبی برگزار نشده است و بخش زیادی از کلیسا مثل حمام و مدرسه از بین رفته است. کلیسای مریم مقدس بعد از بازسازی تبدیل به زورخانه شده است.  

کلیسای مریم مقدس اردبیل

موزه مردم شناسی اردبیل

موزه مردم‌شناسی اردبیل که مربوط به دوران صفویه است در میدان عالی قاپو اردبیل است. در ابتدا حمام آقانقی بوده است که در دهه ۱۳۸۰ شمسی تبدیل به موزه مردم‌شناسی اردبیل شده است و با ساخت مجسمه‌هایی در شکل ‌ها و حرفه‌های مختلف فرهنگ و سنت مردم اردبیل را برای نسل جدید یا مردمی که به اردبیل سفر می‌کنند بازگو می‌کند. نام دیگر این موزه، حمام ظهیرالاسلام است.  

کاروانسرای شاه عباسی

کاروانسرای شاه عباسی اردبیل در استان اردبیل و در ۱۰ کیلومتری شهرستان نیر است. کاروانسرای شاه عباسی به دستور شاه عباس صفوی ساخته شده است که برای استراحت و اتراق مسافران و چهارپایان آن‌ها بوده است. کاروانسرای شاه عباسی با توجه به شرایط اقلیمی استان اردبیل ساخته شده است که از ورود برف و بوران و سرما به داخل جلوگیری می‌کند.  

مقبره شیخ حیدر

مقبره شیخ حیدر که در مرکز شهر اردبیل است یک قبرستان قدیمی بوده که به پدر شاه اسماعیل یعنی شیخ حیدر تعلق دارد. در گذشته اهالی مشگین شهر، مردگان خود را در آن دفن می‌کرده‌اند. قدمت این بنا به سال ۷۳۱ قمری برمیگردد یعنی زمانی که ابوسعید بهادرخان آخرین حکمران سلسله مغول در ایران حکومت می‌کرده است.
جنگل فندقلو اردبیل

ژئوپارک دربند مشکول شهرستان کوثر اردبیل

ژئوپارک دربند مشکول شهرستان کوثر اردبیل که روستایی تاریخی است و مردم آن بسیار به اسلام و مسائل دینی پایبند و دارای مذهب شیعه هستند و به زبان ترکی سخت می‌گویند و شغل اکثر آن‌ها کشاورزی و دامداری است. ژئوپارک دربند مشکول که به منطقه شکار ممنوع نیز شهرت دارد در مرز قزل اوزن در جنوب استان اردبیل قرار دارد. گونه‌های مختلف جانوری در این منطقه زیست می‌کنند که از جمله آن‌ها می‌توان به عقاب شاهی، خرس قهوه‌ای، گاو، بز، گرگ، روباه، گراز وحشی، خوک،  گربه وحشی و... است که در ارتفاعات زندگی می‌کنند.

دریاچه نئور

دریاچه نئور که در میان استان گیلان و استان اردبیل است و ریشه نام نئور از زبان مغولی می‌آیند و در زبان ترکی نیز به معنی دریاچه کوچکی است که هیچ رودی به آن نمی‌ریزد. دریاچه نئور در ۴۸ کیلومتری اردبیل در سمت جنوب شرقی و اطراف خلخال است. ماهی‌گیری در این دریاچه برای مردم یکی از تفریحات است که برای صید ماهی قزل آلای رنگین کمان می‌آیند. بخاطر یخ زدن دریاچه نئور در زمستان قبل از شروع فصل زمستان، ماهی‌های این دریاچه جمع‌آوری می‌شوند و در استخر‌های پرورش ماهی ر‌ها می‌شوند و دوباره در اوایل بهار به دریاچه نئور بازگردانده می‌شوند.  

هتل های استان اردبیل

استان اردبیل به خاطر موقعیت خوب و خاص گردشگری آن دارای مراکز اقامتی و هتل و هتل آپارتمان‌های زیادی است که بتواند جوابگوی گردشگرانی که به این استان سفر می‌کنند باشد. برخی از هتل‌های استان اردبیل دارای کیفیت بالا در حد چهار ستاره هستند و برخی دیگر در حد دو ستاره و سه ستاره و یک ستاره و هتل آپارتمان می‌باشند. در کنار هتل‌ها و هتل آپارتمان‌های استان اردبیل، تعدادی مهمانسرا نیز وجود دارد که برخی از آن‌ها خصوصی و برخی دیگر دولتی هستند. به اختصار نام برخی از آن‌ها را در این مقاله می‌آوریم.

 • هتل‌های چهار ستاره استان اردبیل مثل هتل لاله سرعین، هتل ارشاد سرعین، هتل رضوان سرعین،  هتل آپارتمان پدرام سرعین، هتل بوستان سرعین،   هتل رضوان خلیج فارس سرعین هستند. هتل‌های سه ستاره شامل هتل سبلان اردبیل، هتل کوروش سرعین،  هتل کوثر پارس آباد، هتل دریا اردبیل، هتل آپارتمان قهوه سوی سرعین، هتل اترک سرعین، هتل چالداران سرعین، مجموعه هتل و آبدرمانی رویال پارک سرعین، مجتمع هتل آپارتمان و آبدرمانی سپید است.
 • هتل‌های دو ستاره استان اردبیل مثل هتل مهدی اردبیل، هتل تخت جمشید سرعین، هتل فانوس سرعین، هتل آبشار سرعین، هتل پردیس سرعین،   هتل آپارتمان اورانوس سرعین، هتل احسان سرعین، هتل آپادانا سرعین، هتل آپارتمان آلتین سرعین، هتل آپارتمان تماشا سرعین، هتل ساسان سرعین، هتل فلور خلخال،  هتل شورابی اردبیل، هتل آپارتمان ماهان سرعین، هتل آپارتمان مرکزی سرعین،  هتل آپارتمان قیه سوئی اردبیل،   هتل آپارتمان علی سرعین، هتل آپارتمان خیام اردبیل،   هتل آپارتمان پینار سرعین ، هتل کاکتوس سرعین، هتل آپارتمانن آنا سرعین، هتل دریا اردبیل، هتل نگین اردبیل، هتل کبیر سرعین، هتل عمارت سرعین، هتل ملت سرعین، هتل کسری سرعین، هتل قصر شادی سرعین، هتل پرنیان خلخال، هتل صحت سرعین،  هتل عدل سرعین، هتل‌امیر سرعین، هتل فدک سرعین، هتل فلامینگو سرعین، هتل همای سرعین، هتل پاسارگاد سرعین، هتل چهل ستون سرعین، هتل ارسباران پارس آباد، هتل مهر سرعین، هتل پیمان سرعین، هتل هادی سرعین، هتل نگین تک سرعین، هتل نسترن سرعین، هتل طاووس مغان پارس آباد، هتل آپارتمان امپرطور سرعین است.
   

هتل های اردبیل

رستوران های استان اردبیل

در زیر به معرفی برخی از رستوران‌های استان اردبیل می‌پردازیم:

 • رستوران قربان یا رستوران حاجی قربان در شهر اردبیل
 • رستوران عدل مینایی در سرعین
 • رستوران اطمینان در سرعین
 • رستوران سید آقا در شهر اردبیل
 • رستوران خانه تاریخی صادقی
 • فلافل سلیم اهوازی
 • رستوران کبابی قاضی پور
 • کبابی ساوالان
 • کبابی حاجی مالک
 • کبابی حاجی بیوک در شهر اردبیل
 • کبابی فاضل در شهر اردبیل
 • کبابی یاس شهر اردبیل
 • رستوران صداقت شهر ادبیل
 • رستوران کباب ساطوری نگین شهر اردبیل
 • رستوران پیتزا پانی شهر اردبیل
 • رستوران پیتزا پاتریس شهر اردبیل
 • رستوران تاریخی شاه عباس یا حمام ابراهیم آباد در شهر اردبیل
 • رستوران حقیقت سرعین
 • رستوران پیتزا پالیز در شهر اردبیل
 • رستوران پیتزا پیتزا در شهر اردبیل
 • رستوران مدینه منوره شهر اردبیل
 • رستوران قصر سفید در شهر اردبیل
 • رستوران چایپارا در شهر اردبیل
 • رستوران شاه اسماعیل در شهر اردبیل
 • رستوران ارم نو در شهر اردبیل
 • رستوران سنتی آذربایجان در شهر سرعین
 • رستوران ایران زمین شهر خلخال
 • رستوران لیالی لبنان در شهر اردبیل
 • رستوران قنبری در شهر اردبیل
 • رستوران تشریفات شهر اردبیل
 • رستوران ولیعصر شهر اردبیل
 • رستوران سعادت در شهر اردبیل
 • رستوران اعیان در شهر اردبیل
 • رستوران بره سفید در شهر اردبیل
 • رستوران معین دربار در شهر اردبیل
 • رستوران ایتالیایی آماتا در شهر اردبیل
 • دیزی سرای شیخ صفی در شهر اردبیل

رستوران های اردبیل

 • آشکده کلاه قرمزی
 • پیتزا 2020 خلخال
 • پیتزا لیمون در شهر اردبیل
 • فست فود دومینو در شهر اردبیل
 • ساندویچی همبرگر دستپخت در شهر اردبیل
 • پیتزا شهر آفتاب در شهر اردبیل
 • پیتزا سارا در شهر اردبیل
 • فست فود اوبا در شهر اردبیل
 • فست فود نون و پنیر خلخال
 • فست فود سیتی برگر شهر اردبیل
 • فست فود الماس شهر در شهر اردبیل
 • فست فود پرپروک در شهر اردبیل
 • فودکورت محتشم در شهر سرعین

کافه های استان اردبیل

 • کافه سنتی علی در شهر اردبیل
 • کافه سنتی قصر سلطان در شهر اردبیل
 • کافه هوایی شهر سرعین
 • امیر چاکلت در شهر اردبیل
 • کافه سین خلخال
 • کافه بستنی تمشک آبی در شهر اردبیل
 • کافه 1930 در شهر اردبیل
 • کافه قهوه قجری
 • کافه ایده در شهر اردبیل
 • کافه کاله در شهر اردبیل
 • کافه پاریس در شهر اردبیل
 • کافه گالری بوم در شهر اردبیل
 • کافه بستنی ایرانیان در شهر اردبیل
 • کافی شاپ حس خوب اردبیل
 • کافه راندو در شهر اردبیل
 • بستنی هانی بال در شهر اردبیل
 • قنادی آیلار در شهر اردبیل
 • خانه کیک تک سین در شهر اردبیل

غذاهای سنتی و  محلی استان اردبیل

در هر استانی و بین هر مردم و فرهنگی ، غذاهای سنتی و غذاهای محلی عنوان کننده ذائقه مردم آن منطقه است و مردم استان اردبیل نیز دارای غذاهای محلی مثل آش شیر ، آش دوغ ، خشیل ، آب پیاز ، آش اوماج ، هرا ، قویماق ، ترشی قرمه ، حلوای زنجبیل ، قیساوا ، تر حلوا ، قیقاناق ، خورش قاتق ، تاس کباب ، چیغیرتما ، حلوا زرد ، کوفته ، لونگی ، ساج ایچی سبزی قرمه ، بزباش ، آش یارما و ... است. غذاهای محلی استان اردبیل برای بسیاری از گردشگران استان اردبیل جذابیت دارد و از این غذاها استفاده می کنند. 

غذای محلی اردبیل

صنایع دستی استان اردبیل

استان اردبیل دارای صنایع دستی متنوع و زیبایی است که از جمله صنایع دستی این استان می‌توان به خورجین بافی، قلاب بافی، ورنی بافی، مفرش، قالی بافی، خراطی، معرق، منبت، شال بافی، گلیم بافی، جاجیم بافی، سفالگری و... است که بین مردم روستایی بیشتر رواج دارد و برای امرار معاش و گذران زندگی از این طریق زندگی می‌گذرانند.  

صنایع دستی اردبیل

سوغات اردبیل

مسافران و گردشگران با هر سفر و هر شهر معمولاً یادگاری یا سوغاتی آن منطقه را با خود به همراه می‌برند. شهر اردبیل و استان اردبیل نیز دارای سوغاتی‌هایی مثل عسل سبلان، سرشیر، حلوای سیاه، آبنبات، شیرینی محلی، کره، قالی، مسند و تخمه آفتابگردان و نان فتیر است که مردم محلی و روستایی در تهیه و تولید آن‌ها نقش به سزایی دارند.  

مراکز خرید استان اردبیل

گشت و‌گذار در بازار یکی از خصلت‌های سفر‌های ما ایرانی‌ها و البته توریست‌های خارجی است که به ایران سفر می‌کنند. مراکز تجاری و بازار‌های سنتی و قدیمی شهر و استان اردبیل و تنوع محصول برای خرید یکی از دلایل لذت بخش بودن سفر است. معرفی چند بازار و مرکز خرید شاید برای شما که قصد سفر به اردبیل دارید خالی از لطف نباشد.  بازار اردبیل که در زمان صفوی ساخته شده است از مشهورترین بازار‌های ایران است که معماری سنتی ایرانی آن برای گردشگران ایرانی و خارجی جالب است. سرا و راسته و تیمچه و حمام و مسجد و کاروانسرا در کنار هم تشکیل یک بازار سنتی ایرانی داده است که از نظر تاریخی بسیار گران بها است. بازار قیصریه در بازار اردبیل از مهمترین بخش‌ها است که اصناف مختلف مثل زرگر‌ها، پارچه فروش‌ها، مسگران، چاقوسازان، آهنگران و... مشغول به فعالیت هستند. بازار اردبیل در خیابان امام خمینی شهر اردبیل قرار دارد.  
 

بازار اردبیل

 

 • بازار جدید طلافروشان از بازار‌هایی است که مخصوص صنف طلا و جواهر است و هر مدل طلا و جواهر خواسته باشید در این بازار پیدا خواهید کرد. این مجموعه سه طبقه دارد که در خیابان سی متری آیت الله مروج قرار دارد و تمام واحد‌های آن طلافروشی هستند.
 • مرکز خرید الماس شهر که در ۱۲ طبقه ساخته شده است یکی از زیباترین و مدرن‌ترین مجتمع‌های تجاری اردبیل است که در میدان شریعتی اردبیل قرار دارد. انواع محصولات و اقلام برای فروش در این بازار موجود است.  
 • مجتمع تجاری شورا سنتر اردبیل در سال ۱۳۸۴ با ۵۰۰ واحد تجاری ساخته شد که یکی از مدرن‌ترین بازار‌های شهر اردبیل است و خرید در این مجتمع تجاری بخاطر تنوع در فروش آسان است. مجتمع تجاری شورا سنتر اردبیل در خیابان عطایی روبروی ورودی قدیم شورابیل است.  

شورا سنتر اردبیل

 • پاساژ‌ها و بازار‌های دیگر اردبیل مثل بازار مرکزی صدف در بازار امام که مخصوص تلفن و موبایل و لوازم جانبی است، بازار آرتا، پاساژ مرکزی و پاساژ ۱۱۰ است که در نزدیکی گمرک بیله سوار قرار دارند و برای مسافران استان اردبیل مراکز قابل توجهی برای خرید است.  
 • در شهر توریستی سرعین خبری از پاساژ و مراکز خرید مدرن نیست و اکثر مغازه‌های این شهر به فروش مواد خوراکی و سوغاتی مشغول هستند. عسل فروشی یکی از پر رونق‌ترین شغل‌های سرعین هست. بازار‌های سنتی سرعین و اجناس ساده و ارزون برای توریست‌ها و گردشگران خیلی جالب و جذاب است و بازار رفتن در سرعین اردبیل بعد از آبگرم و آش دوغ از جذابیت‌های این شهر است.  
 • در شهر خلخال استان اردبیل یک بازار روز که روز‌های جمعه برپا می‌شود در منطقه گردشگری ازناو راه‌اندازی شده است و مردم بومی اجناس خود را از خوراک و پوشاک و لوازم خانه و... را در این بازار به فروش می‌رسانند و قیمت‌های آن نسبت به مغازه‌های داخل شهر ارزان‌تر است. مسافران شهر خلخال هم از این بازار روز استقبال می‌کنند و برای آن‌ها جذابیت توریستی دارد و لوازم مورد نیاز خودشان را تأمین می‌کنند.  

یکی از زیباترین مسیرهای استان اردبیل گردنه حیران است که مسافران این مسیر را بخاطر زیبایی بیش از حد طبیعت آن برای سفر انتخاب می کنند. جاده های استان اردبیل برای سفر بسیار زیبا هستند زیرا جنگل و کوهستان در کنار هم قرار گرفته اند و سفر به استان اردبیل را به یک خاطره زیبا تبدیل می کنند. در پایان این مقاله پیشنهاد می کنیم که برای سفر به اردبیل مطالب را به دقت بخوانید تا برای سفر خود برنامه ریزی داشته باشید تا بیشتر از گذشته در سفر به شما خوش بگذرد. 

 • خاطرات سفر به اردبیل خود را با ما درمیان بگذارید. 
 • از نظر شما بهترین هتل در استان اردبیل کدام است؟
 • بهترین رستوران در استان اردبیل از نظر شما کجاست؟
 • بهترین مرکز خرید استان اردبیل در کدام شهر است؟
 • نظر شما در مورد این مقاله که به معرفی استان اردبیل می پردازد چیست؟
لطفاً نظرات و تجربیات خود را در مورد این مقاله با ما و سایر علاقمندان در میان بگذارید؛ و از اینکه ما را تا پایان مقاله همراهی نمودید، سپاسگزاریم.
با امتیاز خود به این مقاله اعتبار دهید
دیدگاه های دریافتی (10)
 • Author Image
  محمد :

  ازناو خلخال

 • Author Image
  Niki :

  روستای کوهستانی گیلوان

 • Author Image
  Mehran :

  دقیقا سرعین یکی از بهترین قطب های گردشگریه اردبیله مخصوصا اینکه مجتمع آبدرمانی هم داره

 • Author Image
  پروانه :

  سرعین

 • Author Image
  امیر علی :

  اگه اهل اسکی روی چمن هستین پیست اسکی فندقلوی رو پیشنهاد میکنم

 • Author Image
  Nedaa :

  سلام ، من تا حالا به اردبیل نرفتم به نظرتون بهترین جاذبه ی گردشگری این استان برای سفر چیه؟

 • Author Image
  یاسین :

  ممنون از سایت تارگتینو به خاطر در اختیار گذاشتن این مطالب جامع و مفید

 • Author Image
  کاظم :

  یاشاسین آذربایجاااااان

 • Author Image
  محمد :

  یاشاسین آذربایجان...

 • Author Image
  امیر :

  بسیار عالی وزیباااا