ما را دنبال کنید :
هر آنچه درباره سفر به بروجرد باید بدانیم
هر آنچه درباره سفر به بروجرد باید بدانیم
نسیم طالبی
شهر های ایران
1
بازدید : 1038
رای ها : (0)

هر آنچه درباره سفر به بروجرد باید بدانیم

معرفی شهر بروجرد

بروجرد یکی از شهرهای پر جمعیت استان لرستان است که در یک دشت حاصلخیز قرار گرفته به نام سیلاخور که در ادامه رشته کوه های زاگرس می باشد. بروجرد یکی از شاهراه های ارتباطی در ایران بوده است که مسیر تهران به جنوب را به هم متصل می کرده است . شهر بروجرد بر طبق آمار سرشماری در سال 1395 دارای 235 هزار نفر جمعیت بوده است که گویش اکثر مردم شهر بروجرد ، لری است. در سال 1398 شهر بروجرد به خاطر تنوع محصولات دستی آن را شهر ملی ورشو نامیده اند. 

گرد یا کرد یا جرد در شهرهای ایران به معنای آبادی است و نام بروجرد در ابتدا ویروگرد بوده که معنای لغوی آن شهر ویرو است که ویرو یک شاهزاده اشکانی بوده است. در برخی نوشته های تاریخی نام بروجرد یا پیروزگرد می گویند که به معنی شهر فیروز است که از سلسله ساسانی بوده است. 

نام های دیگر بروجرد، فلوجرد ، یزدگرد ، ولوگرد ، اردکرد است که در کتابهای مختلف به صورتهای مختلف آمده است ولی در گویش لری خرم آبادی ووری یرد یا وروگرد می گویند. بروجرد شهر سبز حضرت سلیمان نیز نامیده شده است که بخاطر سکونت شجاع الدین لر به این شهر لقب شهر شجاعان را داده اند. 

موقعیت جغرافیایی شهر بروجرد

شهر برودجرد در دامنه رشته کوه های زاگرش قرار گرفته و ارتفاع آن از سطح دریا 1550 متر است که بلند ترین نقطه شهر در رشته کوه گرین قرار دارد و پست ترین آن در دشت سیلاخور که از غرب به قله کوه ولاش و از جنوب غربی به کوه میش پرور می رسد. شهر بروجرد به خاطر قرار گرفتن روی گسل سراسری زاگرس یکی از مناطق زلزله خیز ایران است. قله های مرتفع شهرستان بروجرد شامل قله هجده یال ، قله برف هل ، قله پیازکاران ، قله سه کوزان یا سه قوزان ، قله چارشاخ ، قله شیر برفی و قله شیرمرد ، قله شانشین ، قله باغ بیرم ، می شود. 

مردم بروجرد

جمعیت شهر بروجرد بر اساس آمار و سرشماری سال 1395 حدود 235 هزار نفر است که زبان و گویش آنها لری و گویش بروجردی است و گویش برخی از اقلیت مردم آن ها نیز ارمنی است زیرا برخی از آنها اقلیت کلیمی بروجرد است. گویش بروجردی در نظر اکثر مردم کشور لری است ولی برخی از آنها فارسی نیز صحبت می کنند. دین و مذهب مردم اکثرا شیعه دوازده امامی است و دارای اقلیت ارمنی و یهودی است. 

آب و هوای شهر بروجرد

آب و هوای شهر بروجرد به خاطر قرار گرفتن در منطقه ای کوهستانی ، سرد است و زمستان های پر از برف و یخ بندان و تابستان های معتدل دارد که میزان بارش در این سال بیشتر در فصل بهار اتفاق می افتد. بهترین ماه سال برای سفر به بروجرد اردیبهشت ماه است که دشت های آن پر از گل های زیبا مخصوصا شقایق واژگون می شود. 

تاریخ بروجرد

تپه های باستانی و تاریخی زیادی در دشت سیلاخور قرار دارد که یکی از قدیمی ترین تپه های آن ، تپه قرق است که به عصر مس تعلق دارد و در دهستان شیروان می باشد. شواهد تاریخی در شهر بروجرد نشان می دهد که در زمان سلسله پیشدادیان و منوچهر این شهر تاسیس شده است و یکی از پایگاه های نظامی ایران بوده است که هنگام حمله اعراب از این منطقه دفاع می کرده است. نام اصلی شهر بروجرد که ویروگرد بوده است به دوره اشکانی تعلق دارد. 

در زمان هخامنشیان نیز در منطقه سیلاخور قلعه های نظامی وجود داشته که بروجرد هم جزوی از آن ها بوده است. در هزاره سوم قبل از میلاد در بسیاری از مناطق استان لرستان گروهی از کاسی ها زندگی می کرده اند که بروجرد منطقه ای بین مادها و کاسی ها بوده است. اشکانیان نیز در این منطقه قلعه های نظامی را تبدیل به شهر کرده اند و گفته می شود که شهر بروجرد در زمان اشکانیان ساخته شده است. 

بعد از اسلام شهر بروجرد و نهاوند هر دو از توابع پهله در سرزمین ماد بوده است که خلفای عباسی به آن حکومت می کرده اند. مرداویج بروجرد را در سال 316 قمری تصرف کرد و بعد از مرداویج حسنویه به آن حکومت میکرد. در زمان سلجوقیان نیز بروجرد شهر مهمی بود و کشته شدن نظام الملک و آلب ارسلان در این زمان اتفاق افتاد. 

در زمان خوارزمشاهیان شهر بروجرد یکی از شهرهای دینی بود که در زمان حمله مغول تمام مردم شهر قتل عام شدند. در زمان صفویان نیز بروجرد جاپلق به صورت مستقل اداره می شد و تا زمان پهلوی به همین صورت ادامه داشت. در زمان قاجار ولایت بروجرد و لرستان به صورت مستقل اداره می شد و پسر فتحعلی شاه یعنی حسام السلطنه حکمران آنجا بود. 

در سال 1316 بروجرد جزوی از استان غرب شد که شامل لرستان و ملایر و خوزستان و کهگیلویه و همدان می شد ولی بعد از مدتی بر اساس تقسیمات کشوری در سال 1328 یک شهرستان مستقل شد و نخستین شهردار بروجرد محمدعلی احتشامی نام داشت. در زمان جنگ ایران و عراق بروجرد مهاجران زیادی را از شهرهای جنوبی کشور پذیرا بود ولی با این وجود خود شهر بروجرد نیز بارها مورد حمله موشکی دشمن قرار گرفت. 

آثار تاریخی شهر بروجرد

آثار تاریخی شهر بروجرد با توجه به قدمت تاریخی آن بسیار است و برخی از آن ها قدمت هزار ساله دارند. مسجد جامع بروجرد ، بازار قدیمی بروجرد ، مسجد سلطانی بروجرد ، امامزاده جعفر بروجرد ، مسجد قلعه که از دوران قاجار مانده است، مسجد رنگینه که از دوره زندیه به جای مانده ، سه گانه تاریخی فرهنگی بروجرد و بافت تاریخی بروجرد و امامزاده قاسم از آثار تاریخی و گردشگری این شهر است که گردشگران زیادی هنگام سفر به بروجرد از آنها دیدن می کنند. 

خانه های تاریخی شهر بروجرد

تعداد زیادی خانه تاریخی در شهر بروجرد وجود دارد که آمار آن به 200 خانه می رسد ولی بعضی از آنها به خاطر زلزله و بلایای طبیعی از بین رفته اند و تنها 40 خانه تاریخی در حال حاضر در این شهر باقی مانده است که 18 خانه تاریخی ثبت ملی شده و بقیه به صورت غیر رسمی نگهداری می شوند. قدیمی ترین خانه تاریخی در شهر بروجرد خانه حاتمی است که به دوره زندیه تعلق دارد. 

خانه بیرجندی مربوط به دوره قاجار در کوی صوفیان ، خانه مصری مربوط به دوره قاجار در خیابان صفا ، خانه هجری  مربوط به دوره قاجار در کوچه بشیر المعظم ، خانه همایونی مربوط به دوره قاجار در کوچه بشیر المعظم ، خانه بروجردی ، خانه صدرزاده ، خانه حاج سید غفور بریده پز مربوط به سال 1292 قمری در محله کوی عارف ، خانه سلطانی مربوط به دوره قاجار در محله چنار سوخته ، خانه کمال الدین نبوی طباطبائی مربوط به دوره قاجار در خیابان صفا ، خانه افتخار الاسلام طباطبایی مربوط به دوره قاجار در کوچه هلال احمر و خانه گودرزی ، خانه های تاریخی شهر بروجرد هستند که هر کدام به دوره ای و زمانی تعلق دارند. 

  • بهترین جاذبه گردشگری شهر بروجرد از نظر شما کجاست؟
  • بهترین هتل شهر بروجرد کدام است؟
  • بهترین رستوران در شهر بروجرد کدام است؟
  • بهترین فصل برای سفر به بروجرد کدام فصل است؟
لطفاً نظرات و تجربیات خود را در مورد این مقاله با ما و سایر علاقمندان در میان بگذارید؛ و از اینکه ما را تا پایان مقاله همراهی نمودید، سپاسگزاریم.
با امتیاز خود به این مقاله اعتبار دهید
دیدگاه های دریافتی (1)
  • Author Image
    حسن :

    بسیار عالی