ما را دنبال کنید :
هر آنچه درباره سفر به قشم باید بدانیم
هر آنچه درباره سفر به قشم باید بدانیم
نسیم طالبی
جزایر ایران
1
بازدید : 1783
رای ها : (0)

هر آنچه درباره سفر به قشم باید بدانیم

معرفی جزیره قشم

جزیره قشم بزرگترین جزیره ایران است. قشم در استان هرمزگان واقع شده است و یکی از جزیره های توریستی ایران محسوب می شود. جزیره قشم از نظر تجاری نیز رونق خوبی دارد و به دلیل بازارهای تجاری قشم و درگهان بسیاری از مردم برای خرید کالاهای موردنیاز خود به این جزیره می روند. علاوه بر بعد تجاری جزیره قشم می توانیم به گردشگری این جزیره نیز با دید وسیع تری بنگریم. جزیره قشم دارای مناطق گردشگری زیادی از جمله جنگل های حرا ، تنگه چاهکوه ، جزایر ناز ، غار نمکدان ، غار خربس و دلفین های خلیج فارس دارد. 

تاریخ قشم

جزیره قشم از گذشته خیلی دور در خلیج فارس وجود داشته است. از زمان ساسانیان که ابرکاوان نامیده می شده است و تا زمان حمله مسلمانان به ایران که در آن زمان این جزیره یکی از مناطق پر رونق و آباد در ایران بود که دارای درختان خرما و میوه بود و کشتیرانی در این منطقه گسترش یافته بود. 

جزیره قشم

در زمان امویان ، جزیره قشم به پناهگاه خارجی ها تبدیل شده بود که در حال حاضر نیز می توان از روی آثار به جا مانده از گذشته ، اهمیت این جزیره را دید. یکی از نمادهای وجود خارجیان در جزیره قشم ، قلعه پرتقالی ها است که در حال حاضر یکی از مناطق پر بازدید جزیره قشم است.  

موقعیت جغرافیایی قشم

جزیره قشم از نظر نقشه  جغرافیایی به شکل یک دلفین می باشد که از شمال به بندرعباس و بندر لنگه و بندر خمیر ، از جنوب به جزیره هنگام و از شرق به جزیره هرمز و از غرب به تنب بزرگ و کوچک و ابوموسی می رسد. فاصله جزیره قشم تا بندرعباس 20 کیلومتر است که معمولا مسافرینی که از طریق راه آهن به قشم می آیند از بندرعباس سوار بر قایق یا کشتی یا لنج می شوند و به جزیره قشم می رسند.   

موقعیت جغرافیایی قشم

جزیره قشم دارای سه بخش مرکزی ، بخش شهاب و بخش حرا است. سه شهر نیز در دل این جزیره گنجانده شده است که شامل شهر قشم ، شهر سوزا و شهر درگهان است. شهرستان قشم نیز دارای 69 شهر و روستا است از جمله گربه دان ، دوربنی ، دهخدا ، سهیلی ، گمبران ، سلخ ، گردوا ، مسدوم ، درکو ، کنارسیاه ، دیرستان ، برکه خلف ، سرریگ ، گیاهدان و ... .   

بندر های مهم قشم

در جزیره قشم بندرهای زیادی وجود دارد که مردم برای صید و رفت و آمد خود از آنها استفاده می کنند. بندرهای جزیره قشم شامل بندر بهمن ، بندر شهید ذاکری ، بندر سوزا ، بندر لافت ، بندر سلخ ، بندر کاوه ، بندر مسن ، بندر درگهان ، بندر باسعیدو ، بندر شرکت نفت ، بندر رمچاه ، بندر کندالو ، بندر طبل ، بندر هنگام می شود. 

فرودگاه بین المللی قشم

فرودگاه بین المللی قشم که فرودگاه دیرستان نیز نام دارد در جزیره قشم در روستای دیرستان واقع شده است که در سال پروازهای داخلی و خارجی زیادی دارد و مسافران و گردشگران زیادی از طریق پروازهای این فرودگاه به جزیره قشم سفر می کنند. شرکت های هواپیمایی آسمان ، ایران ایر ، ایران ایرتور ، معراج ، قشم و تابان در این فرودگاه فعالیت دارند. 

فرودگاه قشم

صید ماهی در قشم

 صید ماهی در جزیره قشم یکی از شغل های مردمان این سرزمین می باشد. بندرهای زیادی در جزیره قشم وجود دارد که ماهیگیران و صیادان بومی جزیره قشم برخی از ماه های سال را به صید ماهی اختصاص می دهند و ماهی های صید شده را در بازار روز قشم یا بندرهای اطراف به فروش می رسانند. 

صید ماهی در قشم

جزایر اطراف قشم

جزیره هنگام ، جزیره هرمز ، جزیره لارک در نزدیکی جزیره قشم هستند. جزایر ناز نیز از جزایر کوچک اطراف قشم هستند که بخاطر فاصله کم آن با جزیره قشم در هنگام جزر و مد به این جزیره متصل می شود. جزیره هنگام در میان این جزایر از نظر گردشگری بیشتر مورد توجه قرار گرفته است. جزیره هنگام زیستگاه دلفین ها و جبیرها و آهوها می باشد و یک پارک کروکودیل نیز در آن ساخته شده است که به جذب گردشگر کمک شایانی کرده است. 

آب و هوای قشم

آب و هوای قشم گرم و خشک است و رطوبت این جزیره نیز بالاست. متوسط دمای سال در جزیره قشم 26 درجه سانتیگراد است که اختلاف دما در روزهای گرم و سرد سال نیز خیلی زیاد است. بهترین فصل سفر به جزیره قشم دی و بهمن و اسفند است و گرم ترین روزهای جزیره قشم از 10 تیر تا 10 شهریور است که دمای هوا و رطوبت ها بسیار زیاد می شود. 

مردم قشم

ساکنان قشم و جمعیت کل جزیره قشم که در سال 1395 سرشماری شده اند حدود 150 هزار نفر می باشد که در مناطق شهری و روستایی این جزیره زندگی می کنند. علاوه بر بومیان جزیره قشم ، مهاجرین زیادی نیز بخاطر تجارت و بازرگانی و صنایع و معادن یا کارمندان دولتی و سازمان های دیگر در این جزیره زندگی می کنند. 

گویش مردم جزیره قشم فارسی می باشد اما لهجه آنها بندری است و لهجه محلی آنها آنقدر سخت نیست که برای مسافران قابل فهم نباشد. گویش مردم قشم بخاطر شرایط تاریخی و محیطی ، آمیخته ای از زبان فارسی و بندری و عربی و هندی و انگلیسی است. 

مردم قشم

اکثر مردم قشم اهل تسنن و از فرقه شافعی می باشند و از نظر مذهبی بسیار پایبند به اصول دینی و مذهبی خودشان هستند. مردم جزیره قشم بسیار دین دار می باشند و نماز خوانی و روزه داری را از کودکی به کودکان خود آموزش می دهند. 

پوشش گیاهی جزیره قشم

پوشش گیاهی جزیره قشم ، شامل گیاهانی است که به رطوبت بالا و هوای خشک و پر حرارت نیاز دارند و به صورت درختچه های نیمه بیابانی است. جنگل حرا یکی از مناطقی است که پوشش گیاهی قشم را به خوبی نشان می دهد. جنگل حرا دارای گیاهانی به نام مانگروها است که 2000 کیلومتر مربع از این جزیره را در بر گرفته است. درختان کهور ، کرت ، کنار و چت و در برخی نقاط درختان نخل در جزیره قشم به چشم میخورد. 

جنگل حرا قشم

حیات جانوری جزیره قشم

اکوسیستم جزیره قشم شامل جزایر مرجانی و جنگل های حرا است که برخی از حیوانات و پستانداران میتوانند در این جزیره زندگی کنند. خفاش های میوه خوار که جزو پستانداران می باشد ، خارپشت و خرگوش و روباره و جبیر و غزال ایرانی نیز در این جزیره زیست می کنند. 

خزندگانی مثل چند نوع مار و مارمولک و دو زیستان زیادی بخاطر تنوع زیستگاه مثل تالاب و جنگل های حرا ، مناطق بیابانی و شنزارهای جزیره قشم ، باغ ها و مزارغ و چمنزار ها ، تپه ماهورها ، سواحل شنی ، پهنه های گلی و صخره ها و سنگ لاخ ها در این جزیره زندگی می کنند. 

دلفین های قشم

اما زندگی پرندگان در جزیره قشم رونق بیشتری دارد. 100 نوع پرنده مختلف در جزیره قشم وجود دارد که می توان از شاهین کبود ، حواصیل سبز ، باکلان ، قار ساحلی ، قار سفید ، کفچه نوک ، کاکایی پشت سیاه ، زنبور خانگی کوچک ، طرقه بنفش ، چکچک بیابانی ، شهدخور ، زرد پر مزرعه ، سهره خاکی ، دم جنبانک ابلق ، تلیله نوک پهن ، عقاب ماهی گیر ، کرکس ، هوبره ، سلیم خرچنگ خوار ، دیدومک ، پرستو دریایی کاکلی کوچک ، سبز قبای هندی و ... نام برد. 

رستوران های قشم

غذاهای طبخ شده در رستوران های قشم معمولا تند هستند و یکی از ویژگی های غذاهای قشم تندی آن است. غذاهای دریایی مثل میگو ، ماهی و خرچنگ جزو غذاهای معمول در رستوران های قشم است که در کنار غذاهای ایرانی دیگر سرو می شود. یکی از جاذبه های گردشگری جزیره قشم همین غذاها و رستوران های آن است. 

رستوران خاله که در ضلع جنوبی قلعه پرتغالی ها قرار دارد یکی از رستوران های معروف جزیره قشم است. خاله یکی از شهروندان جزیره قشم است که با راه اندازی یک رستوران کوچک در این جزیره که طعم غذاهای آن بی نظیر است و فلافل و سمبوسه های معروفی دارد. غذاهای دریایی مثل کوسه و ماهی و خرچنگ از غذاهای همیشگی رستوران خاله است که بین مسافرانی که به قشم سفر می کنند شهرت دارد. 

رستوران های قشم

رستوران حاج غفور یکی از رستوران های معروف جزیره قشم است که بخاطر خورشت قلیه ماهی آن در این جزیره شهرت دارد. اگر در سفر به قشم به دنبال قلیه ماهی درجه یک هستید ، پیشنهاد می کنیم که از رستوران حاج غفور استفاده کنید. 

رستوران قلعه که یک رستوران دریایی است در کنار ساحل خلیج فارس قرار دارد. منوی رستوران قلعه را با توجه به صید ماهی همان روز صیادان تنظیم می کنند. غذاهای تازه دریایی که در رستوران قلعه در کنار فضای باز ساحلی به میهمانان داده می شود یکی از قشنگ ترین خاطره های جزیره قشم می تواند باشد. خوراک صدف و میگو و ماهی و خوراک کوسه از غذاهای هر روزه رستوران قلعه است. 

رستوران نعیم که در میدان امامقلی خان قرار دارد به صورت سلف سرویس است. غذاهای دریایی رستوران نعیم فقط به میگو و ماهی شیر و قلیه ماهی و ماهی کباب خلاصه می شود و غذاهای دیگر آن مثل استیک و مرغ و کباب است. قیمت غذاهای رستوران نعیم بالا می باشد. 

رستوران آبشار که از رستوران های قدیمی جزیره قشم است و ظاهری آن خیلی مجلل و امروزی نیست اما دو شعبه در جزیره قشم دارد که بخاطر کیفیت خوب و قیمت مناسب این رستوران همیشه مشتریان خود را دارد. 

رستوران الوند که در بلوار آزادگان قشم قرار دارد . رستوران الوند داخل هتل الوند است و از غذاهای معروف آن می توان به قلیه ماهی و بشقاب کوسه و دیگر غذاهای دریایی اشاره کرد. شیرماهی و میگو و ماهی سوخاری از غذاهای خوب رستوران الوند است. قیمت غذا در رستوران الوند کمی بالا است. 

رستوران های سنتی قشم

فست فود شاورما یکی از بهترین فست فودهای قشم است که کباب ترکی آن بسیار معروف است. کباب ترکی فست فود شاورما بخاطر کمبود نان باگت در جزیره قشم ، لای نان لواش پیچیده می شود و به مشتری داده می شود. فست فود شاورما در مرکز خرید سیتی سنتر واقع شده است. 

رستوران های خوب دیگر در جزیره قشم مثل رستوران عزیزی ، رستوران دو دلفین ، کبابی یاسین ، رستوران هتل پرشین گلف ، غذای دریایی محمد تاخره ، رستوران سنتی ناخدا علی صالح ، رستوران لبنان شاورما ، رستوران گلدن فود درگهان ، کافه سل ، فست فود دونات ، رستوران دریا ، رستوران نون و نمک قشم ، فست فود بوف ، سیتی فلافل قشم ، فست فود کی اف سی قشم ، فست فود شاورما زریوار ، رستوران شب های دفاری ، رستوران ناخدا عبدل الصالح ، پیتزا هت ، خانه و کاشانه فیصل روستای سهیلی ، رستوران توریان ، کبابی سنتی جی جیان ، رستوران خلیج فارس درگهان ، رستوران کباب داغ نان داغ قشم ، رستوران ایران زمین درگهان ، رستوران بوم گردی بوم ایرانی ، فست فود دریم لند قشم ، رستوران شبهای طلایی قشم ، رستوران دارچین ، رستوران دهلیز قشم ، فست فود سیرول ، رستوران سام و زال ، رستوران متل لارد ، رستوران میداف قشم ،  رستوران سنتی خلیج فارس قشم ، فست فود بوم ، رستوران سیمرغ قشم ، رستوران سبز شاندیز قشم ، فست فود لابستر ، رستوران فطایر قشم ، باغ و رستوران علی بابا ، کبابی دبش ، رستوران بانی ، فست فود سیحون ، رستوران بادیل و فست فود کانی می باشند. 

غذاهای محلی قشم

نان توموشی یکی از نان های محلی قشم است. نان توموشی بسیار نازک است که به همراه سس مخصوصی پخته می شود. در طبخ نان توموشی از تخم مرغ و پنیر استفاده می شود.

چاردویی یکی از غذاهای محلی قشم است که با گوشت ماهی یا گوشت قرمز پخته می شود. گوشت را می جوشانند تا له شود و آب آن را می گیرند تا کاملا خشک شود . گوشت را همراه با ادویه و سبزی معطر و لیمو عمانی و پیاز خرد شده سرخ می کنند و روی گاز می گذارند با کمی برنج تا بپزد. یک تخم مرغ نیز به آن اضافه می کنند و سپس آن را دم می کنند و آماده سرو شود. 

کباب بز یکی از غذاهای پر طرفدار در جزیره قشم است که مثل جگر طبخ می شود و در مغازه هایی شبیه جگرکی پخته می شود. طعم کباب بز یکی از بهترین طعم های غذا در این جزیره است که برای یک بار هم که شده باید امتحان کنید. 

غذاهای سنتی قشم

زیبون یک غذای محلی قشم است که سیب زمین خلال شده و سرخ شده به همراه ماهی را در روغن سرخ می کنند. این مواد را با پیاز خرد شده و گوجه فرنگی رنده شده در ظرف روغن می ریزند و نان حلی یا نان توموشی را روی آن می گذراند. در نهایت برنج را روی مواد می ریزند تا دم بکشد. 

کلمبا که از گندم پک شده و سبزی معطر و ماهی درست می شود به این صورت است که گندم ها را در آب جوش می ریزند و سپس ماهی را با ادویه می جوشانند تا استخوان ماهی به راحتی جذا شود . گوشت ماهی را با گندم در حال جوشیدن و سبزی معطر مخلوط می کنند و با روغن جونون که یک روغن محلی است می پزند. 

کوکوی ماهی شیر نیز از غذاهای محلی قشم است که برای تهیه آن از گوشت ماهی شیر استفاده می کنند. شیر ماهی یا ماهی شیر را چرخ می کنند و با پیاز و سیر و مخلوط می کنند. سیب زمینی آب پز شده را می کوبند و به آن اضافه می کنند و با چند تخم مرغ مخلوط کرده و مثل کوکو داخل روغن سرخ می کنند. 

هواری یک غذای محلی قشم است که پیاز تفت داده شده و بعد از آن سبزی هایی مثل شوید و شنبلیله و گشنیز را در روغن سرخ می کنند. ماهی ها را به سبزی اضافه می کنند و همراه ادویه سرخ می کنیم. بعد از سرخ شدن کامل ماهی ، برنج خیس خورده شده را به آن اضافه می کنیم تا دم بکشد. 

پودینی کوسه یا سفره ماهی به این صورت طبخ می شود که ابتدا گوشت کوسه یا سفره ماهی را تکه تکه می کنیم و در آب نمک می گذاریم تا جوش بیاید و پخته شود. بعد از پخته شدن استخوان را از گوشت جدا کرده و آن را له می کنیم تا آب آن کاملا گرفته شود و سپس خشک شود. این گوشت با پیاز و سبزی معطر با مقداری رب گوجه فرنگی و لیمو عمانی در روغن می ریزم تا پخته شود . 

برنج دیشو که غذای محلی قشم است به این صورت پخته می شود که مقداری شیره خرما را با آب مخلوط می کنند و روی گاز می جوشانند و سپس برنجی را که از قبل خیسانده شده است را داخل آن می ریزند تا آب آن بخار شود و سپس آن را دم م یکنند. برنج دیشو را با ماهی برشته میل می کنند. 

ماهی برشته یا کباب ذغالی که در میان مردم قشم خیلی رایج است به این صورت طبخ می شود که ماهی های کوچک مثل ساردین را خالی نمی کنند و ماهی های دیگری مثل سنگسر و سرخو را بعد از خالی کردن شکم آنها و پر کردن آن با سبزیجاتی مثل گشنیز و شوید و ادویه ، ماهی ها را به صورت ورقه ورقه روی آتش ، زغالی می کنند و کباب آن بسیار عالی است. بعد از کباب کردن داخل یک ظرف در بسته با کمی آب ، بخار پز می کنند تا پوست ماهی به راحتی کنده شود. ماهی برشته یا کباب ذغالی را با خرما میل می کنند. 

غذاهای قشم

هواری چکو میگ یا پلو بچه میگو یا لارو خشک شده میگو یکی از غذاهای محلی قشم می باشد که در فصل تخم ریزی میگو در جنگل حرا ، آن را صید می کنند و در آب دریا می جوشانند تا خشک شود و به بازار می آورند. میگوی خشک شده را در آب خیس می کنند تا پوست آن گرفته شود و در پیاز تفت داده شده اضافه می کنند تا سرخ شود . به همراه آب و ادویه و عدس آب پس می گذارند تا پخته شود و سپس برنج را به آن اضافه کرده تا دم بکشد. 

عنکاس خشک شده به این صورت است که ماهی مرکب را به صورت ورقه های نازک برش می زنند و در مقابل نور خورشید خشک می کنند. بعد از خشک شدن ورقه های ماهی ، این ورقه های خشک شده را روی آتش یا ذغال یا شعله گاز بصورت کبابی می پزند و می کوبند تا بافت گوشت کاملا باز و یک دست شود. بعد لیمو را روی ماهی چکانده و با خرما میل می نمایند. 

عنکاس یکی از غذاهای محلی در جزیره قشم است که ماهی مرکب را به صورت مربعی شکل خورد می کنیم و با کمی آب و خرما می گذاریم تا بپزد. پیاز را تفت داده و ماهی را به آن اضافه می کنیم . با اضافه کردن سیب زمین سرخ شده و فلفل سبز و رب و ادویه ، غذا را با حرارت بسیار کم می پزیم. 

موفلک نیز یکی دیگر از غذاهای محلی قشم است که گندم یا جوی پرک را برشته می کنند و سپس گندم های برشته شده را در آب خیس می کنند . ماهی ها را در آب می جوشانند تا استخوانش جدا شود . گوشت ماهی را با پیاز سرخ شده و ادویه در همان آب جوشیده شده گندم می ریزند و بعد از به جوش آمدن دوباره ، گندم های خیس شده را به آن اضافه می کنند تا آب بخار شود و دم بکشد. 

هتل های قشم

جزیره قشم بخاطر توریستی بودن آن دارای مراکز اقامتی و هتل های زیادی است. جزیره قشم از نظر تاریخی و جاذبه های تاریخی و هم از نظر تجاری برای گردشگران ایرانی و خارجی مورد توجه است و دارای هتل هایی از 4 ستاره تا اقامت گاه های سطح پایین مثل میهمانسرا و میهمان پذیر است. 

هتل های چهار ستاره قشم شامل هتل ساحل طلایی قشم ، هتل ارم قشم است. هتل های سه ستاره قشم شامل هتل مارینا 1 و 2 قشم ، هتل آرکا قشم ، هتل آرام قشم ، هتل رویال قشم ، هتل الوند 1 قشم ، هتل سان سیتی قشم ، هتل آپارتمان پلاس قشم ، هتل سما 1 قشم ، هتل کیمیا 2 قشم ، هتل ریحان قشم ، هتل بهشت قشم ، هتل کیمیا 4 قشم ، هتل کیمیا 3 قشم ، هتل آپارتمان سما 2 قشم ، هتل آپارتمان لوکس پرشیا قشم ، هتل آپارتمان آرش قشم ، هتل ژئوپارک قشم ، هتل الوند 2 قشم ، هتل ساحلی خلیج فارس قشم است. 

هتل های قشم

هتل های دوستاره قشم هم شامل هتل دیپلمات قشم ، هتل آپارتمان آنا قشم ، هتل آپارتمان شادناز 1 قشم ، هتل امیر قشم ، هتل پارک قشم ، هتل المپیک قشم ، هتل آپارتمان قباد قشم ، هتل آسماری قشم است. هتل های یک ستاره قشم نیز شامل هتل مروارید قشم و هتل آپارتمان خانه سبز قشم است. 

اقامتگاه بومگردی قشم 

اقامتگاه سنتی ناخدا امینی قشم ، اقامتگاه بوم گردی هفت رنگو در قشم ، اقامتگاه بوم گردی کلودنگ قشم ، اقامتگاه بومگردی کاکا قشم ، اقامتگاه بومگردی خانه دوست سوزا ، اقامتگاه بوم گردی خالو قشم ، اقامتگاه بوم گردی باغ آیین های زینت قشم ، اقامتگاه بوم گردی ساحلی فردیس قشم ، اقامتگاه بوم گردی حسینی قشم ، اقامتگاه بوم گردی و غذای دریایی تاخره قشم ، اقامتگاه بوم گردی لرد قشم ، اقامتگاه بوم گردی فتاحی قشم ، اقامتگاه بوم گردی ناخدا علی صالح قشم ، اقامتگاه بوم گردی مدالی قشم ، اقامتگاه بومگردی گلستان قشم ، اقامتگاه بوم گردی نچیدار قشم ، اقامتگاه بوم گردی ستاره قشم ، اقامتگاه بوم گردی علیشاهی قشم ، اقامتگاه بوم گردی پیر حرا قشم ، اقامتگاه بوم گردی بوم امینی قشم ، اقامتگاه بوم گردی گفاره قشم و اقامتگاه بومگردی اسد قشم ، لیستی از اقامتگاه های سنتی در این جزیره هستند. 

اقامتگاه های بومگردی قشم

دیدنی ها و جاذبه های گردشگری قشم

گنبد نمکی نمکدان که در جنوب غربی جزیره قشم واقع شده است دارای 397 متر ارتفاع است که از صخره های آذرین با رسوبات ، ساختار نمکی این کوه را تشکیل داده است. بقایای معدن های نمک در گذشته و چشمه های آب شور در طول زمان به کوه گنبد نمکی تبدیل شده است و یکی از اثار تاریخی طبیعی دیدنی در جزیره قشم می باشد. 

دره ستارگان که در روستای برکه خلف واقع شده است در 5 کیلومتری ساحل جنوبی جزیره قشم است که مردم و بومیان این روستا را روستای استاله کفته می نامند. تولید صدا در این دره که بخاطر وزش باد تند در لابه لای ستون های تشکیل شده و حفره های به وجود آمده در این دره است و مردم این صداها را به ارواح و اجنه نسبت می دهند. دره ستاره افتاده یا دره ستاره ها در اثر رگبارهای فصلی و تندبادها و فرسایش کوه بخاطر آب های سطحی به وجود آمده است. 

دره ستارگاه قشم

دژ پرتغالی ها یا قلعه پرتغالی ها یا قلعه لافت که در شرق لافت در جزیره قشم قرار دارد. دژ پرتغالی ها در زمان جنگ بین شاه عباس بزرگ و پرتغالی ها به وجود آمده است. شاه عباس بزرگ قصد داشت تا پرتغالی ها را از جزیره قشم بیرون کند. قلعه پرتغالی ها وظیفه پشتیبانی از نیروهای پرتغالی را بر عهده داشته است که در حال حاضر یکی از مناطق جذب گردشگر در جزیره قشم می باشد. 

دژ پرتغالی های قشم

ژئوپارک قشم که در سال 1385 توسط یونسکو حمایت شد نخستین ژئوپارک خاورمیانه است. انواع گیاهان کمیاب و نادر و در حال انقراض و حیوانات نادر و در حال انقراض در این ژئوپارک به چشم می خورد. انواع پدیده های زمین شناسی مثل چین خوردگی کوه ها و ستون های حاصل از فرسایش و تندیس های عجیب از حیوانات و چهر انسان ها در این ژئوپارک دیده می شود.  

پارک کروکودیل قشم که اولین و بزرگترین پارک در نوع خودش در خاورمیانه است در جزیره قشم ساخته شده است . حیات وحش و زندگی و خصوصیات جانوران نادری مثل کروکودیل در این مجموعه به نمایش گذاشته شده است و مسافران و گردشگران زیادی را به خود جذب کرده است.

غار خربس که از مناطق گردشگری و دیدنی جزیره قشم می باشد در 15 کیلومتری شهر قشم در جاده قشم به روستای رمچاه یا روستای خربس در سمت راست جاده واقع شده است. آثار معماری و صخره ای زیبا در روستای خربس از جاذبه های این مکان است که برخی از محققین و تاریخ نگاران معتقد هستند که این غار یکی از نیایشگاه های پیروان مهرپرستی و آناهیتا است. آناهیتا خدای آب بوده است. 

غار خربس قشم

چاه های تلا در بندر لافت می باشد. 50 حلق چاه در این مجموعه وجود دارد که در گذشته آب باران را ذخیره می کرده اند و برای کل سال از آب خنک و سالم آن برای شرب مردم استفاده می شده است. در گذشته نام آن تل آو بوده که تل به معنی تپه مشرف به چاه و کلمه آو به معنی آب است که رفته رفته به چاه تلاو یا تلا شهرت یافته است. 

چشمه های قشم

چشمه کارگاه که یکی از چشمه های جزیره قشم است و بخاطر نبود آب شیرین در جزیره قشم این چشمه ها معمولا آب شور دارند. چشمه کارگاه یک چشمه آب معدنی است که در مجاورت بندر ماهیگیری سلخ قرار گرفته است و باعث تغذیه آب شور و ایجاد رسوبات نمک شده است. 

چشمه گوری نیز یکی دیگر از چشمه های جزیره قشم است که این چشمه نیز دارای آب شور می باشد و صخامت رسوبات آن حدود یک متر می باشد که نمکهای زیادی به جا گذاشته است که به سازند گچساران مربوط است. 

چشمه های دامنه کوه نمکدان نیز جزو چشمه هایی است که رسوب نمک آن بسیار زیاد و گسترده است و به خاطر کیفیت بالای این نمک برای مصرف نمک خوراکی و نمک طبی و ترکیبات مهم پتروشیمی از نمک های این چشمه ها استفاده می شود. 

کسب و کار در قشم

دریافت مجوز کسب و کار یا پروانه کسب در منطقه آزاد قشم به این صورت است که باید در مدیریت اصناف و بازرگانی جزیره قشم ثبت نام و فرم اطلاعات فردی و صنفی را پر کنید و کارت شهروندی دریافت نمایید. آزمایشات عدم اعتیاد و اخذ گواهی عدم سوء پیشینه و تشکیل پرونده و ... از جمله مراحل دریافت پروانه کسب در منطقه آزاد قشم است. 

ثبت شرکت در قشم مراحلی دارد از جمله تعیین نام شرکت در اداره ثبت شرکت ها، اخذ مجوز فعالیت اقتصادی از مدیریت مرکز جذب منابع و خدمات سرمایه گذاری و .... که در صورت تمایل برای ثبت شرکت در قشم باید تمام مراحل قانونی آن طی شود تا بتوانید فعالیت نمایید. 

کسب و کار در قشم

صدور مجوز فعالیت اقتصادی خاص در منطقه آزاد قشم مانند تاسیس بانک ، تاسیس شرکت بیمه ، خطوط هواپیمایی و احداث پالایشگاه نفت و گاز و پتروشیمیو ... نیز مثل ثبت شرکت مراحل قانونی از جمله تکمیل فرم درخواست سرمایه گذاری در منطقه آزاد قشم ، استعلام از مدیریت مربوط ، پرداخت مبلغ پذیره صدور مجوز و ... که آن هم مثل ثبت شرکت مدتی طول می کشد. 

واردات و ترخیص کالا در منطقه آزاد قشم

در منطقه آزاد قشم برای ترخیص کالا و واردات باید مراحل قانونی طی کنید. مراحل واردات کالا در قشم یک روزه انجام می شود که شامل ورود شناور به اسکله است و سپس ثبت مانیفست ، پر کردن فرم اظهارنامه کالا ، ارائه فرم اظهارنامه کالا با فاکتور خرید کالا به زبان انگلیسی و عربی  ، دریافت پیش نویس مجوز و صدور نهایی مجوز ، مراجعه به بخش تخلیه و بارگیری و تسویه حساب برای تخلیه کالا و ... که تمام این مراحل اگر مشکل قانونی نداشته باشید به صورت یک روزه انجام خواهد شد. 

مراکز تجاری قشم

قیمت های مناسب در بازارهای جزیره قشم یکی از دلایل ترغیب مسافران و گردشگران به خرید است. بازارهای جزیره قشم به دو بخش بازارهای قشم و بازارهای درگهان تقسیم می شود که هر کدام مزایای خاص خودش را دارد. این دو بخش از جزیره قشم از نظر نوع فروش و بافت مراکز خرید شاید خیلی تفاوت چندانی نداشته باشند ولی از نظر قیمت شاید در بخشی از مراکز خرید قیمت های عمده تر و کلی تری باشد. اول از همه شما باید تصمیم بگیرید از بازار قشم چه چیزی بخریم و از بازار درگهان چه چیزی بخریم؟

بازار قشم

بازار قدیم قشم یکی از بازارهای قشم است که سال هاست مرکز خرید اصلی قشم می باشد و مانند شهرهای دیگر ایران برای برطرف کردن نیازهای مردم بومی قشم طراحی شده است. بسیاری از مغازه های بازار قدیم قشم کالاهای اساسی زندگی را عرضه می کنند و بسیاری دیگر لوازم برقی ، پوشاک ، ساعت ، پتو ، لوازم خیاطی و ... . هتل های زیادی در نزدیکی بازار قدیم قشم قرار دارد از جمله هتل پارک قشم و هتل پلاس قشم هستند. به مراکز خرید دیگر قشم مثل بازار ستاره و سیتی سنتر را می توان با گرفتن یک تاکسی در کمترین زمان دست یافت. تاکسی های درگهان نیز در بازار قدیم قشم مستقر هستند. ساعت کاری بازار قدیم قشم از 8.5 صبح تا 14 و از 17 تا 22 می باشد. 

بازار قدیم قشم

بازار ستاره قشم نیز یکی از مراکز خرید قشم است که خیلی هم قدیمی نیست ولی سال های زیادی است که به یکی از مراکز اصلی خرید در جزیره قشم تبدیل شده است. هتل های نزدیک بازار ستاره قشم مثل هتل مارینا 2 قشم است که رستوران خان بوم نیز در همین هتل می باشد. موزه ژئوپارک قشم نیز در کنار بازار ستاره است و می توانید از این موزه نیز بازدید کنید. ساعت کاری بازار ستاره قشم از 9.5 تا 14 و از 17 تا 23.5 می باشد. شب بازار قشم نیز در جلوی بازار ستاره از ساعت 12 شب به بعد برپا می شود. 

بازار پردیس قشم یکی از بازارهای با سابقه قشم است که روبروی بازار ستاره است و مرکز فروش لباس مجلسی زنانه به صورت عمده و تکی است. در بازار پردیس مراکز تجاری و مراکز اداری و همچنین چند واحد مسکونی وجود دارد. ساعت کاری بازار پردیس قشم از 9.5 تا 14 و از 17 تا 23.5 است. 

بازار فردوسی قشم یک بازار سه طبقه در کنار بازار ستاره قشم است. بازار فردوسی نیز مثل بازار ستاره یکی از بازارهای قدیمی قشم است که کالاهای مختلفی در این بازار عرضه می شود. فست فود و سوپرمارکت های زیادی در اطراف این بازارها وجود دارد که می توانید برای عصرانه یا نهار یا شام از این مراکز خرید کنید. ساعت کاری بازار فردوسی از 9.5 تا 14 و از 17 تا 23.5 است. 

مرکز خرید مرجان یا لولو سنتر قشم یکی از مراکز خرید قشم است که در طبقه زیرزمین و همکف یک هایپر مارکت بزرگ وجود دارد و در طبقه بالا ، خرده فروش بزرگی هست که هرچه شما خواسته باشید را می توانید در این مرکز خرید پیدا کنید. 

 مجتمع تجاری سیتی سنتر قشم  که دو مرکز خرید سیتی سنتر 1  و سیتی سنتر 2 را با یک پل به هم وصل می کند یکی از مراکز خرید اصلی قشم است. شیک ترین مراکز خرید قشم مجتمع سیتی سنتر است. پوشاک ، لوازم برقی ، لوازم آرایشی و برندهای معروف مث آی کیا و فیلیپس و آدیداس و کاترپیلاتر و ... را در این مرکز خرید می توانید پیدا کنید. شهربازی و فودکورت و فست فودهای مجتمع سیتی سنتر در طبقه سوم قرار گرفته است. هتل های نزدیک سیتی سنتر قشم ، هتل سفیر قشم ، هتل نخل زرین قشم و هتل المپیک قشم است. فست فود پدر خوب در طبقه دوم می باشد. ساعت کاری از 10 تا 14 و از 17 تا 12 می باشد. 

سیتی سنتر قشم

مجتمع تجاری سیمرغ قشم یک مجتمع متروکس است که دفتر شرکت ها در آن قرار دارد . مجتمع تجاری سیمرغ در کنار مجتمع سیتی سنتر می باشد. 

سایت نخل زرین قشم یک مرکز تجاری است که هیچ فروشگاهی ندارد و تنها مرکز فعالیت برخی از شرکت هاست که در جزیره قشم مشغول فعالیت های تجاری و خدماتی و ... هستند. رستوران تمشی در این سایت می باشد که نان سنتی تمشی را می توانید تهیه کنید. 

مرکز خرید زیتون قشم ، مرکز خرید الماس قشم ، مرکز خرید آتلانتیس قشم و مرکز خرید تاپ آیلند و پارسیان نیز در حال ساخت می باشد که در آینده به مجموعه مراکز خرید قشم اضافه می شوند . 

مرکز خرید گیاهدان و رمکان که در یک روستا می باشد به همین نام که لوازم برقی و ... را می توانید از اینجا تهیه کنید. روستای گیاهدان و رمکان در مسیر رفت به فرودگاه قرار دارد و در مسیر رفتن به جاذبه های گردشگری قشم مثل جزیره هنگام نیز می توانید به این فروشگاه لب جاده ای سر بزنید. 

مراکز خرید درگهان

بازار قدیم درگهان یکی از بازارهای سنتی درگهان است که معولا به صورت عمده فروشی تجارت می کنند. برخی از مغازه ها نیز به صورت تک فروشی نیز اجناس خود را به فروش می رسانند. ساعت کاری بازار قدیم درگهان از ساعت 8 صبح تا 3 بعد از ظهر است. 

مراکز خرید درگهان

مجتمع تجاری دریا درگهان که در مسیر قشم به درگهان اولین مرکز خرید درگهان است که در دو طبقه ساخته شده است. هتل سینگو درگهان در طبقه بالای مجتمع تجاری دریا می باشد. در مجتمع تجاری دریا بازار چینی ها وجود دارد که در کنار اصناف دیگر فعالیت می کنند. هتل آلاله نیز در نزدیکی مجتمع تجاری دریا است. ساعت کاری مجتمع تجاری دریا از ساعت 9 صبح تا 10 شب می باشد. 

مجتمع تجاری پرشین گلف درگهان ، پشت بازار دریا است . هتل پرشین گلف قشم نیز در این مجتمع تجاری می باشد. مغازه های متنوع و بزرگ و رستوران در این مجتمع وجود دارد. ساعت کاری بازار تجاری پرشین گلف از ساعت 9 صبح تا 10 شب می باشد. 

پاساژ ایران زمین درگهان بعد از مجتمع تجاری دریا قرار دارد. در طبقه همکف پاساژ ایران زمین فست فود و بانک قرار دارد و در طبقه بالا فروشگاه های مختلف مثل لباس و لوازم ورزشی می باشد. رستوران ایران زمین نیز در این مجتمع می باشد که برای صرف نهار یا شام می توانید از این رستوران استفاده کنید. ساعت کاری پاساژ ایران زمین از ساعت 9 صبح تا 10 شب می باشد. 

بازار زمرد درگهان  که بسیاری از مغازه های آن فروش شلوار لی به صورت عمده دارند و برخی دیگر به فروش کفش و لوازم برقی و ... می پردازند. رستوران و فست فود و سوپرمارکت در این بازار می باشد که برای خرید می توانید به آن ها سر بزنید. بازار چینی ها نیز در این مجتمع وجود دارد. ساعت کاری از ساعت 9 صبح تا 4 بعد از ظهر است. 

مجتمع تجاری مروارید درگهان یکی از مجتمع های تجاری درگهان است که بعد از مجتمع تجاری خلیج فارس است و جزو بازارهای قدیمی درگهان به حساب می آید. در مجتمع تجاری مروارید یک صبحانه خوری نیز وجود دارد. بازار مروارید روبروی بازار قدیم است و ساعتکاری آن از 9 صبح تا 10شب می باشد. 

مجتمع تجاری صدف و نگین درگهان بعد از بازار مروارید و روبروی بازار قدیم درگهان است که ساعت کاری آن از ساعت 9 صبح تا 10 شب می باشد. 

مجتمع تجاری دو دلفین درگهان یک مرکز خرید در درگهان است که بعد از مرکز خرید صدف قرار گرفته و روبروی مرکز خرید نور است. مجتمع تجاری دو دلفین و مجتمع تجاری نور درگهان با یک پل به یکدیگر وصل می شوند. در طبقه بالای این مجتمع بصورت عمده لباس زنانه به فروش می رسد و ساعت کاری آن از 9 صبح تا 10 شب است. 

مجتمع تجاری نور درگهان بعد از بازار قدیم درگهان و روبروی بازار دو دلفین است و با یک پل به مجتمع تجاری دو دلفین متصل شده است. در این مجتمع یک رستوران به نام رستوران نور قرار دارد. بازار نور درگهان از بازار مروارید و صدف جدیدتر است ولی از بازار دریا قدیمی تر می باشد. ساعت کاری مجتمع تجاری نور درگهان از 9 صبح تا 10 شب می باشد. 

مجتمع تجاری اطلس درگهان یک بازار سنتی است که پشت بازار دو دلفین درگهان می باشد. در مجتمع تجاری اطلس درگهان انواع کفش و کیف به فروش می رسد. ساعت کاری مجتمع تجاری اطلس از ساعت 9 صبح تا 10 شب می باشد. 

بازار درگهان

بازار نخل درگهان یکی از قشنگ ترین مجتمع های تجاری درگهان و قشم است که نمای آن به صورت سنتی و چوبی است و اکثر فروشگاه های آن پوشاک است که به صورت عمده فروشی و تک فروشی می باشند. ساعت کاری بازار نخل درگهان از 9 صبح تا 10 شب می باشد. 

مرکز خرید قصر درگهان که دارای یک شهربازی نیز هست در مراحل پایانی ساخت می باشد و مرکز خرید الماس درگهان ، مرکز خرید قشم پلازا در حال ساخته شدن می باشند. 

صنایع دستی قشم

ساخت وسایل و ابزار با استفاده از چیزهایی که در ساحل و دریا پیدا می شود در بسیاری از مناطق گردشگری جزیره قشم رایج است. صدف و گوش ماهی و ... وسایلی است که دختران و زنان بومی قشم بسیاری از وسایل تزئینی و گردن آویز و دستبند و گوشواره می سازند و گردشگران زیادی از این دست سازهای بومی قشم برای سوغاتی استفاده می کنند. 

صنایع دستی قشم

بادله دوزی که در میان زنان قشم رایج است دوختن نوعی شلوار زنانه است که به آن بادله می گویند. بادله با رودوزی ها و گلابتون دوزی های زیبا تزئین می شود. تزینات روی بادله را بادله دوزی می گویند. شک بافی و زری دوزی روی بادله را بادله دوزی می نامند که نوارهای 15 سانتی متری دوخته شده بر روی لبه شلوار نوعروسان یا زنان محلی قشم می باشد. 

شک بافی میان دختران و زنان قشم رایج است. شک بافی با استفاده از نوارهای نخی پنبه ای برای بقچه های تزئینی و شلوار و دامن و ... استفاده می شود. برای شک بافی یک بالش پر از آرد و آهک و ماسه و صدف نیاز است که یک هاون چوبی روی آن قرار می دهند و با تکیه بر آن با استفاده از قرقره و نخ شک بافی را انجام می دهند. شک بافی را برای تزئین لباس زنانه و سفره عقد استفاده می کنند . 

خوس بافی یک هنر دستی است که نوارهای نقره ای را با استفاده از پارچه های توری با طرح های مختلف دوخته می شود و بر روی روسری های محلی که به آن جویل فونسی می گویند استفاده می شود و بین زنان جزیره قشم بسیار رایج است. 

گلابتون دوزی یک حرفه سنتی است که در میان بومیان جزیره قشم رایج است و طرح های پر نقش و نگار و زیبا بر روی پارچه و تزئین لباس های زنانه با نوارهای طلایی استفاده می شود. گلابتون دوزی از هنرهایی است که از هند و بنگال به ایران آمده است و برای این هنر ابزاری مثل قلاب و کپیه و هاون چوبی یا چهارپایه استفاده می شود .

لنج سازی از صنایع قدیمی در جزیره قشم است که لنج های ساخته شده در جزیره قشم از نظر اندازه و نوع به دست استادان محلی طراحی شده و صنعت نجاری چوب و فن جلافی یکی از مهم ترین صنعت های کاربردری در لنج سازی است که مردان به این حرفه مشغول هستند و تا کنون زنی که در این حرفه فعالیت کند در جزیره قشم وجود نداشته است. 

لنج سازی قشم

عود سازی یکی از صنایع دستی پر طرفدار در جزیره قشم است. با استفاده از چوب افرا و زیتون و گردو ، نوارهای باریک با طرح های مختلف می تواند عود ساخت و در میان مردم قشم رایج است. عود یک نوع ساز قدیمی ایرانی است که شبیه تار است اما صدای آن با تار متفاوت است. 

حصیر بافی از برگ های ظریف درخت نخل ساخته می شود که بسیار انعطاف پذیر است که طرح های هندسی و مدل های مختلفی با استفاده از رنگ های مختلف را می شود با استفاده از این برگ ها ساخت. حصیر بافی در میان مردم بومی جزیره قشم بسیار رواج دارد و جزو صنایع دستی مهم جزیره قشم است. 

گلیم بافی یکی از صنایع دستی جزیره قشم است که بین زنان قشمی بسیار رواج دارد و نقش های هندسی در این گلیم بافی بسیار کاربرد دارد . گلیم هایی که در این جزیره بافته می شود بسیار کم حجم است. 

قالی بافی یکی از هنرهای اصیل ایرانی است که در نقاط مختلف ایران رواج دارد . قالی بافی و فرش بافی در جزیره قشم نیز بین زنان قشمی رایج است و برای نقش و نگار محلی خود با فرهنگ و نیازهای محلی خود فرش می بافند. تابلوهای زیبا و کیف و خورجین و ... می بافند. 

زری بافی برای دوخت روی لباس های زنانه قشمی به کار می رود . زری بافی و شک بافی به هم شباهت زیادی دارد و الیافی فلزی در بافت زری بافی استفاده می شود . دستگاه زری بافی دستگاهی ساده است که با چند قطعه چوب ساخته می شود. نقش هایی زیبایی با زری بافی روی لباس زنان قشمی دیده می شود که همیشه به چشم گردشگران زیبا بوده است. 

صنایع دستی جزیره قشم

مشتا که یکی از روش های صید ماهی در جنوب ایران می باشد در جزیره قشم رایج است. چوب هایی با استفاده از تور در ساحل حصاری ایجاد می کند که با جزر و مد و بالا آمدن آب دریا ، آبزیان در این تور گرفتار می شوند و صیادان آنها را برای فروش و مصرف استفاده می کنند. به این تور و چوب های استفاده شده برای صید ماهی مشتا می گویند که یکی از صنایع دستی رایج در جزیره قشم است. 

صید ماهی در قشم

سوند بافی یکی از صنایع دستی مهم در جزیره قشم است که از شاخه های درخت خرما استفاده می شود. با وصل کردن شاخه های برگ دار درخت خرما برای پوشش خانه های مسکونی به کار می رود و در میان مردان نیز رواج دارد. 

سینما های قشم

جزیره قشم در حال حاضر فقط دارای یک سینما می باشد. سینما سیتی تنها سینمای جزیره قشم است که در اسفند 1396 افتتاح شد. سینما سیتی قشم دارای 276 نفر ظرفیت می باشد که فیلم های اکران شده سینما را با سرعت مناسب برای نمایش تهیه می کند. سینما سیتی قشم در بلوار دریا ، نبش بلوار امام قلی خان در جزیره قشم واقع شده است. 

پارک های قشم

پارک ساحلی زیتون یکی از پارک های ساحلی جزیره قشم است که بسیار تمیز و زیبا است. درخت های نخل و آلاچیق های زیبا و محیطی مناسب و آرام برای استفاده خانوادگی از پارک زیتون می باشد. پارک زیتون برای چادر زدن نیز بسیار مناسب است و دارای زمین ورزشی و رستوران و سرویس بهداشتی نیز می باشد. پارک ساحلی زیتون قشم در فاصله ده دقیقه ای پیاده تا مرکز خرید سیتی سنتر قشم است. 

پارک های قشم

پارک کروکودیل نوپک قشم یکی از پارک های گردشگری قشم است که اولین پارک کروکودیل خاورمیانه نیز هست. برای بازدید از پارک کروکودیل نوپک باید بلیط تهیه کنید و اولین مزرعه پرورش کروکودیل را از نزدیک ببینید. بیش از 100 کروکودیل در این پارک زندگی می کنند. پارک کروکودیل قشم در سال 1385 توسط یک کارشناس جانورشناسی به نام خانم روستایی مطرح شد و به همراه همسرشان که متخصص پرورش کروکودیل هستند ساخته شد. در سال 1390 پارک نوپک با 20 کروکودیل راه اندازی شد و باتولید و تکثیر کروکودیل ها به صورت رسمی در سال 1395 به بهره برداری رسید و یکی از مراکز و مناطق جذب گردشگر در جزیره قشم است. 

ورزشگاه های قشم

مجموعه ورزشی تختی قشم که پشت مجتمع تجاری فردوسی قرار دارد ، دارای امکاناتی از جمله زمین فوتبال ، پیست دو و میدانی ، سالن سرپوشیده ، خوابگاه ورزشی و جایگاه تماچیان است. 

مجموعه ورزشی اتحاد جوان در جزیره قشم است که دارای سالن بیلیارد و سالن اسنوکر ، سالن بدنسازی برای آقایان و بانوان ، سالن ژیمناستیک ، سالن تکواندو، سالن کشتی و سالن کاراته و سالن ورزش های رزمی است.

مجموعه سالن های ورزشی شهر قشم شامل چندین تالار و سالن است از جمله تالار شهید تندگویان و سالن تختی و سالن ورزشی حجاب که مخصوص بانوان می باشد. تجهیزات این سالن ورزشی برای انجام ورزش های سالنی می باشد و شرایط ورزش های دیگر را ندارد. 

حوضچه هامون در سه کیلومتری جاده قشم به درگهان می باشد که 10 هزار متر مربع مساحت دارد. این مجموعه دارای دریاچه طبیعی برای قایقرانی و ماهی گیری و جت اسکی است . در این مجموعه ورزشی مسیر پیاده روی و دوچرخه سواری نیز تعبیه شده است که برای علاقمندان بسیار مورد استفاده بوده است. 

کلوپ و مدرسه غواصی قشم که در بلوار ساحلی جنوبی در کیلومتر یک ساحل طلایی واقع شده است دارای امکانات و تجهیزات پیشرفته غواصی با مربیان کارآمد و حرفه ای است. دوره های آموزش غواصی و همچنین غواصی به صورت تفریحی در این مجموعه انجام می شود. 

غواصی در قشم

سایت ورزش ها و تفریحات دریایی سیمین که در کیلومتر 11 ساحل جنوبی قرار دارد ، امکاناتی نظیر کلوپ غواصی و جت اسکی و اسکی روی آب دریا ، زمین والیبال ساحلی و پیست دوچرخه سواری دارد که علاقمندان زیادی روزانه به این سایت سر می زنند. 

ورزش ها و رقابت های ورزشی دیگری در جزیره قشم نیز انجام می شود از جمله مسابقات اتوموبیل رانی و مسابقات موتورسواری و دوچرخه سواری در جاده های قشم و دشت های آزاد قشم ، سوارکاری ساحلی ، اسکیت در پارک ساحلی و کوه پیمایی و غارنوردی ، شنای دریایی و ماهی گیری در جنگل حرا و دریاچه هامون و سواحل جزیره قشم که طرفداران زیادی هم دارند. 

دانشگاه های قشم

جزیره قشم یکی از جزایر  استان هرمزگان است و دارای دانشگاه ها و شبعه های دانشگاه های دیگر در این جزیره است. برخی از این دانشگاه ها دولتی هستند و برخی نیز به بخش خصوصی تعلق دارند. تعداد مراکز علمی و دانشگاهی در کل استان هرمزگان 25 عدد است. 

دانشگاه قشم

موسسه آموزش عالی قشم ، دانشگاه آزاد اسلامی واحد قشم ، واحد بین الملل دانشگاه آزاد قشم ، واحد علوم پزشکی دانشگاه آزاد قشم ، پردیس دانشگاهی قشم ، دانشگاه پیام نور واحد قشم ، دانشگاه شیراز واحد بین الملل ، دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان واحد بین الملل ، دانشگاه های جزیره قشم هستند. 

نکاتی که قبل از سفر به قشم باید رعایت کنید

برای سفر به قشم اول از همه باید بهترین زمان سفر به قشم را انتخاب کنید. بهترین زمان سفر به قشم 6 ماه دوم سال است که هوا کمی خنک تر از بقیه سال است و در شش ماه اول سال بجز ایام تعطیلات نوروز تا اواسط اردیبهشت هوای جزیره قشم به دشت گرم و مرطوب است و برای سفر تفریحی مناسب نیست اما برای سفر تجاری و خرید از مراکز خرید و مراکز تجاری قشم بهترین زمان ممکن است. 

قبل از سفر باید هتل یا اقامت گاه خود را انتخاب و رزرو کنید . در ایام پیک سال اکثر هتل ها و اقامتگاه های جزیره قشم پر است و شما به سختی می توانید جایی برای ماندن پیدا کنید. خانه های اجاره ای نیز در جزیره قشم زیاد است و اگر نتوانستید هتل بگیرید می توانید از خانه های اجاره ای یا سوئیت هایی که بومیان جزیره اجاره می دهند استفاده نمایید. 

سفر به قشم

برای خرید از مراکز خرید قشم و درگهان ابتدا باید بدانید که به دنبال چه اجناسی و با چه کیفیت و سطح قیمتی هستید و بعد از بررسی مراکز خرید که در این مقاله برای شما توضیح داده شده است به مرکز خرید مورد نظر بروید. قیمت کالاها در جزیره قشم نسبت به شهرهای دیگر ایران پایین تر است و بسیاری از مغازه داران شهرهای دیگر برای خرید کلی به جزیره قشم سفر می کنند. مراکز خرید لوکس و برندهای معتبر جهانی نیز در برخی از مجتمع های تجاری قشم وجود دارد که می توانید در صورت تمایل از آنها خرید نمایید.

قبل از سفر به قشم تمام بررسی های لازم از جمله سفر به کشتی یا قایق یا هواپیما و نحوه تردد و یا اجاره خودرو در جزیره قشم را بررسی نمایید تا سفری بی دغدغه و راحت را تجربه کنید. بومیان و مردم قشم مردم بسیار خونگرمی هستند و می توانید از آنها برای راهنمایی چه برای خرید و چه برای تفریحات و چه برای مراکز اقامتی کمک بخواهید. امیدوارم که این مقاله شما را در سفر به قشم یاری کرده باشد. 

 • آیا تا کنون تجربه سفر به قشم داشته اید؟
 • سفر دریایی به قشم یا سفر هوایی به قشم؟ کدام یک انتخاب شماست؟
 • بهترین هتل قشم کدام است؟
 • بهترین اقامتگاه بومگردی در قشم کجاست؟
 • بهترین مرکز خرید در قشم کجاست؟
 • کدام مرکز خرید در قشم قیمت های مناسب تری دارد؟
لطفاً نظرات و تجربیات خود را در مورد این مقاله با ما و سایر علاقمندان در میان بگذارید؛ و از اینکه ما را تا پایان مقاله همراهی نمودید، سپاسگزاریم.
با امتیاز خود به این مقاله اعتبار دهید
دیدگاه های دریافتی (1)
 • Author Image
  کاظم :

  بسیار زیباست ...