ما را دنبال کنید :
بهترین شرایط آب و هوایی جهت سفر به شهرستان یزد
بهترین شرایط آب و هوایی جهت سفر به شهرستان یزد
الهه جباری
ایرانگردی
0
بازدید : 462
رای ها : (0)

بهترین شرایط آب و هوایی جهت سفر به شهرستان یزد

 آب و هوای شهرستان یزد گرم و خشک، بیابانی و تغییر و نوسان دما در فصل های تابستان و زمستان و حتی طی روز و شب زیاد می باشد. گرم‌ ترین دمای آب و هوای شهرستان یزد ۴۵ درجه و سردترین دمای آن 1 درجه‌ سانتی گراد ثبت شده است. می توان گفت این شهر تنها دو فصل دارد، یکی فصل بلند گرما که از ماه اسفند آغاز و در ماه مهر به پایان می رسد. فصل کوتاه سرما هم  از ماه آبان آغاز و تا اواخر بهمن ادامه دارد.

 اهمیت و جذابیت یزد

این شهرستان مرکز استان یزد و در مرکز کشور ایران، بین کوه های شیرکوه و خرانق، در دشتی گسترده به نام دشت یزد – اردکان و منطقه فلات مرکزی ایران واقع گردیده است. این شهر به دلیل معماری تاریخی ارزشمند و بافت سنتی دست نخورده‌ خود در ۱۸ تیرماه سال ۱۳۹۶ در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید. شهرستان یزد نخستین شهر خشتی و دومین شهر تاریخی دنیا به شمار می رود.

شهرستان یزد به شهر بادگیرها، عروس کویر، دار العلم و شهر دوچرخه ها معروف می باشد.

 موقعیت جغرافیایی 

شهرستان یزد در حقیقت در دره ای خشک و پهناور بین کوه های شیر کوه و خرانق، در ۱۵ درجه و ۵۳ دقیقه تا ۴۰ درجه و ۵۴ دقیقه درازای خاوری و ۴۶ درجه و ۳۱ دقیقه تا ۱۵ درجه و ۳۲ دقیقه پهنای شمالی واقع گردیده است. میانگین بلندی این شهر از سطح دریا، ۱۲۰۰ متر می باشد. این شهر از سمت شمال به شهرستان های میبد و اردکان و از سمت شرق به شهرستان های اردکان و بافق، از غرب به استان اصفهان و از جنوب به شهرستان تفت، ابرکوه و مهریز محدود می گردد.

آب و هوای شهرستان یزد

قرار گرفتن شهرستان یزد در بخش مرکزی فلات ایران در بردارنده نامناسب‌ ترین عوامل طبیعی چیره بر فلات مرکزی ایران هم می باشد. بارش اندک همراه با تبخیر شدید، دور بودن از دریا، نزدیکی با کویر خشک و پهناور نمک، رطوبت نسبی کم همراه با گرمای بسیار، از عواملی می باشند، که یزد را به یکی از خشک‌ ترین مناطق ایران تبدیل نموده است.

جمع بندی

در نهایت با توجه به نکات فوق بهترین زمان برای سفر به شهرستان یزد، با خاطر اینکه در منطقه گرم و خشک واقع شده است، اوایل فصل پاییز، فصل زمستان و فصل بهار به علت شرایط آب و هوایی مناسبی که در این فصول دارد، در نظر گرفته می شود. ما سفر در فصل تابستان به این شهر و کویر های اطراف آن به خاطر گرمای شدید هوا پیشنهاد نمی کنیم.

  • شما تجربه سفر به این بخش جذاب ایران، را در چه فصل ها و ماه هایی داشته اید؟
لطفاً نظرات و تجربیات خود را در مورد بهترین زمان سفر به شهرستان یزد را با ما و سایر علاقمندان در میان بگذارید؛ و از اینکه ما را تا پایان مقاله همراهی نمودید، سپاسگزاریم.
با امتیاز خود به این مقاله اعتبار دهید
دیدگاه های دریافتی (0)
اولین نفری باشید که دیدگاه خود را در رابطه با این مطلب بیان میکنید
دیدگاه خود را بنویسید