ما را دنبال کنید :
آموزش نحوه انجام ورزش صخره نوردی و تکنیک های آن
آموزش نحوه انجام ورزش صخره نوردی و تکنیک های آن
الهه جباری
کوهنوردی
2
بازدید : 5448
رای ها : (0)

آموزش نحوه انجام ورزش صخره نوردی و تکنیک های آن

در اکثر اوقات پس از گذشت زمان کوتاهی از دوران کوهنوردی و به دنبال علایق شخصی میل به صخره نوردی یا سنگنوردی در وجود کوهنورد زنده می‌گردد. دیدن صخره‌ها و تمایل شدید به انجام صعود از دیواره‌های کوتاه و بلند از جمله عطشی است که هیچگاه کوهنورد را ر‌ها نخواهد نمود. با توجه به این اشتیاق و جهت غلبه بر آن، آموزش صحیح نزد یک مربی با تجربه و حرفه‌ای صخره نوردی ضروری می‌باشد. در مقاله امروز می‌خواهیم شما را با آموزش نحوه انجام ورزش صخره نوردی و تکنیک‌های آن آشنا نماییم تا با آگاهی بیشتری دست به انتخاب بزنید.

عناوین فهرست آشنایی با ورزش صخره نوردی و اصول آن

آموزش ورزش صخره نوردی

در مسیر یادگیری صخره نوردی جوهره فردی بی‌نهایت مهم می‌باشد. صخره نوردی یکی از آزادترین ورزش هاست؛ چرا که هر گونه تصمیم‌گیری به کمک ارزیابی شرایط در هر لحظه کاملاً به عهده صخره نورد می‌باشد. این حقیقت که اتفاقات ناگواری در انتظار کوهنوردان و صخره نوردان است، علتی شده است که شخص علاقمند به ورزش صخره نوردی خود را به طور کامل وقف اندوختن تجربه در این رشته و به دست آوردن آمادگی تکنیکی و بدنی بنماید. علاوه بر آن به جهت آن که صخره نورد همیشه خود را در مرز سلامتی نگهدارد، نیازمند تمرینات فردی فراوانی در کوهستان می‌باشد.

صخره نوردی - 6

صخره نوردی از کار‌های پیش پا افتاده در یخ و برف، نیازی به هیچ گونه آمادگی خاصی ندارد. به هنگام صخره نوردی حفظ تعادل و چابکی فرد بسیار مهم‌تر از قدرت بدنی می‌باشد، به این علت که با کمک این دو عامل می‌توان با حداکثر صرفه‌جویی در تلاش، حرکت نمود. با این حال از نقش قدرت بدنی در سطوح پیشرفته‌تر این رشته نمی‌توان غفلت نمود. اکثر صخره نوردان بسیار خوب، دارای قدرت بدنی بسیار بالایی می‌باشند. آن‌ها همچنین توانایی آن را دارند که با سرعت، نیروی از دست رفته خود را به دست بیاورند. به این صورت خواهند توانست با استراحت‌های بسیار کوتاه حرکات طولانی و خسته‌کننده خود را ادامه بدهند.صعود از موانع مصنوعی در منزل و گیره‌های تمرینی و استفاده از سیمیلاتور تمرینی انگشتان یا تقویت‌کننده‌های لاستیکی و یا توپ تنیس نیز می‌تواند مفید واقع گردد. این نکته را باید در نظر داشته باشید که آمادگی و قدرت بدنی رابطه مستقیمی با یکدیگر دارند. زیرا کسی که نسبت به قدرت بدنی خود احساس اطمینان می‌نماید در اجرای حرکات تردید به خود راه نمی‌دهد، در نتیجه انرژی زیادی مصرف نمی‌کند و به خوبی در مرز سلامت باقی خواهد ماند.
اصول و تجهیزات مورد نیاز ورزش صخره نوردی

از آنجا که صخره نوردی معمولاً به آرامی انجام می‌گردد، در روز‌های سرد داشتن لباس گرم، کلاه ایمنی برای کمک به حفاظت از سر در مقابل ریزش سنگ، کفش صخره نوردی و یا کفش‌های مناسب اندازه پا نیز از ملزومات صخره نوردی به حساب می‌آیند. همچنین استفاده از کفش‌های کف لاستیکی سبک و شلوار‌های چسبان و راحت ضروری می‌باشد. هر یک از افراد یک گروه تحت نظارت مربی باید دارای یک حلقه طناب ۷ متری حمایت و ۲ تا ۳ کارابین و صندلی فرود باشند.

صخره نوردی - 7

به یاد داشته باشید که هرگز به تنهایی صعود نکنید. برای صخره نوردی گروه ۲ نفره‌ایده‌آل می‌باشد. زیرا صعود سریع‌تر پیش می‌رود و امکان صعود پیوسته فراهم می‌آید. برای صعود‌های اول بهتر است از صخره‌های کوتاه و منطقه‌ای شروع نمایید؛ مناطقی که که قبلاً در آن نقاط صعود و فرود انجام گرفته باشد. زیرا آشنایی با محل سبب اعتماد به نفس بیشتر می‌گردد. همچنین اگر این محل ارتفاع زیادی نداشته باشد مناسب‌تر می‌باشد و در هوای نامناسب حتماً باید صخره کوتاه‌تری را برگزینید. صخره‌های شناخته شده علاوه بر ایجاد اعتماد، از گیره‌های مطمئن‌تری هم برخوردار می‌باشند. علاوه بر این، مسیر حرکت مشخص می‌باشد و نیازی به کوشش بسیاری برای یافتن مسیر ندارد.

بهترین روش یادگیری، شروع از ساده ترین مسیرها و در ادامه با افزایش تدریجی مهارت به صعودهای دشوارتر می باشد. در فصل زمستان و یخ و برف ساده ترین صخره ها را باید بسیار مشکل و گاه خطرناک به حساب آورد و نباید تحت چنین شرایطی اقدام به صعود نمود.

ورزش صخره نوردی بر دو اصل مهم استوار است:

 1.  برنامه ریزی در زمان پیش از حرکت
 2. ذخیره سازی انرژی به هنگام حرکت

نحوه انجام صخره نوردی و نکات مهم آن 

 • بهترین شیوه‌ایستادن این است که همیشه به طور مستقیم با فاصله مناسب از سنگ‌ایستاد و سنگینی وزن را بیشتر بر پا‌ها وارد نمود تا بر دست‌ها.
 • باید حدود مسیر را به طور کلی تعیین نمود و مکان‌هایی را که امکان استراحت وجود دارد، را در نظر گرفت. هنگامی که هر یک از افراد تحت نظر مربی به استراحتگاه ‌می‌روند، باید چگونگی به انجام رساندن مرحله بعدی را به دقت بررسی نمایند.
 • از گیره‌ها به ترتیب صحیح استفاده و سعی نمایید برای هر حرکت مدت زمان زیادی وقت نگذارید. ولی قبل از این که مطمئن نشده‌اید از عهده حرکت بعدی بر می‌آیید یا نهt تلاش خود را شروع نکنید. دقت داشته باشید که عدم آگاهی از استفاده صحیح از ترکیب گیره‌ها، علامت نداشتن آمادگی کافی می‌باشد.
 • در پایان هر شیب دقت بیشتری نمایید تا کار را سریع و به طور صحیحی به اتمام برسانید. همچنین به هنگام بالا رفتن، محل گیره‌ها را به یاد داشته باشید تا در بازگشت از آن‌ها استفاده نمایید.
 • زمانی که تصمیم به بازگشت می‌گیرید برای فرود، باید مصمم باشید تا از اتلاف انرژی جلوگیری نمایید. تزلزل و کند تصمیم گرفتن می‌تواند سبب خستگی زیاد گردد.
 • حفظ رعایت فاصله مناسب با سنگ مهم است. به طور معمول افراد کم تجربه فاصله را مراعات نمی‌کنند و به صخره می‌چسبند. این کار نه تنها به خاطر چسبیدن لباس به شخص، حرکت را بسیار دشوار می‌نماید، بلکه سبب می‌گردد تا برآمدگی‌ها به خوبی مشاهده نگردند و خطر لغزش افزایش بیابد.
 • تعادل و ریتم و آهنگ حرکت بسیار مهم می‌باشد. در اغلب صخره‌ها می‌توان از دست‌های خود برای ایجاد تعادل استفاده نمود و از یک گیره به گیره بعدی به شیوه‌ای متعادل و هماهنگ با کمترین کوشش به جلو هدایت گردید.
 • دست‌ها تا جایی که امکان داشته باشد باید پایین‌تر از‌شانه‌ها باشد تا از کاهش جریان خون به بازو‌ها و دست‌ها که استراحت‌های مکرر را ایجاد خواهد نمود، جلوگیری به عمل آورد. در هوای سرد و مرطوب استفاده از دستکش‌های بدون انگشت مهم است.

صخره نوردی - 4

 • تا جایی که امکان دارد از گیره‌های در دسترس استفاده نمایید. ولی چنانچه بتوانید به سرعت و به آسانی و با قدی بلند مشکل را برطرف نمایید، استفاده از آن‌ها ضروری نمی‌باشد.
 • چنانچه احساس لرزش در پا‌های شما آغاز گشت، وضعیت خود را تغییر دهید. بهترین راه حل این است که بغل یا پاشنه پا را برای چند لحظه بر روی گیره قرار دهید.
 • عجله نمودن در چنگ انداختن و گلاویز شدن با صخره‌ها چیزی جز ایجاد خطر نمی‌باشد. خونسردی و تنظیم چگونگی به کارگیری  گیره‌ها و سپس حرکت آگاهانه و آرام، نشان دهنده تجربه یک صعودگر خوب می‌باشد. با این وجود حرکت سریع در جایی که باید انجام گردد، لازم و مهم است. چرا که با آویزان شدن‌های بی‌مورد بر روی گیره‌های کوچک انرژی زیادی از صخره نورد تلف می‌گردد.​​​​​​​

آمادگی جسمانی در برنامه های صخره نوردی

لازم به ذکر است که بدانید، حتماً و الزاماً تمرین‌های صخره نوردی را باید به همراه یک مربی آموزش دیده تمرین نمود و روز به روز به تجربه خود افزود. اگر نتوانستید مربی خاصی را برای انجام تمرینات صخره نوردی پیدا نمایید، بهتر است در کلاس‌های عمومی آموزش صخره نوردی که معمولاً در هر منطقه از ایران در طول سال یکی دو بار در فصل‌های معتدل برگزار می‌گردد، شرکت نمایید.

صخره نوردی - 3

در این کلاس‌ها که زیر نظر مربی‌های ورزیده و با کمک مربی‌های کار آزموده برپا می‌گردد، با کلیات آموزشی صخره نوردی، وسایل لازم، تکنیک‌های عملی صعود و فرود، استفاده از گیره‌ها، گره‌های مربوط به طناب کوهنوردی، آشنایی با ابزار و وسایل صخره نوردی، آموزش‌های مقدماتی کوهپیمایی و... آشنا خواهید گشت. بعد از طی دوره‌ای در این کلاس‌ها به دریافت مدرک کارآموزی نائل و سپس در صورت علاقمند بودن با تمرینات زیادتر و پس از کسب تجربه‌های صعود بلند با شرکت در مقاطع بالاتر این دوره‌ها به دریافت مدارک درجه ۳ و ۲ صخره نوردی نائل خواهید گشت و در آن زمان آماده تدریس تجربه‌های خود به نوآموزان خواهید بود.
 

دیواره های مصنوعی و صخره نوردی در داخل سالن

 در اوایل سال‌های ۱۹۶۰ برای نخستین بار در کشور انگلستان به علت کم بودن مناطق صخره نوردی امکاناتی به صورت مصنوعی که صعود از سنگ را تداعی نماید، پیش‌بینی و احداث گردید و به سرعت رشد یافت، به طوری که چنین دیواره‌هایی در تمامی مکان‌های عمومی، سالن‌ها و مدارس و غیره توسعه یافته است. دیواره مصنوعی تلاش در جهت خلق دوباره شاخصه‌های موجود بر روی یک صخره می‌باشد. یک دیواره باید زمینه‌های لازم را برای تمرین گروه‌های گوناگون صخره نوردی فراهم آورده تا صخره نوردان از مبتدی تا پیشرفته بتوانند از آن استفاده نمایند. این دیواره‌ها به دو شکل متفاوت وجود دارند که شامل موارد زیر می‌گردند:

صخره نوردی - 1

 • دیواره‌های آموزشی ابتدایی: که امکانات پیچیده حرفه‌ای ندارند و همچنین از نظر ارتفاع می‌توانند در اختیار عموم قرار بگیرند.
 •  برج‌های صعود: این برج‌ها به منظور استفاده صخره نوردان حرفه‌ای و پیشرفته طراحی گشته و به طور عموم از ارتفاعی در خور توجه برخوردار هستند و امکانات نصب، حمایت میانی و کارگاه برای فرود و برگشت بر روی آن‌ها تعبیه گشته است. این دیواره‌ها نیازمند یک مکان سرپوشیده با مدیریت و مربی آموزشی و حتی سالن کنفرانس هستند. علاوه بر این نور، تهویه و فضای کافی از ملزومات این نوع برج‌ها می‌باشد. برج‌های صعود پیشرفته معمولاً به شکلی طراحی گردیده‌اند که گیره‌های آن قابلیت تغییر داشته باشند و مسیر را به دلخواه و بر حسب نوع نیاز درجه‌بندی می‌نمایند.​​​​​​​

مسابقات صخره نوردی داخل سالن

امروزه صخره نوردی تنها مخصوص کسانی که در جنگل‌ها و کوه‌ها زندگی می‌نمایند، نمی‌باشد، بلکه در میان تماشاچی‌های علاقمند به مسابقات صخره نوردی داخل سالن، می‌توان افرادی را یافت که دقیق در حال یادگیری تکنیک‌های جدید صخره نوردی می‌باشند. از سال ۱۹۸۵ که اولین مسابقات صعود از دیواره مصنوعی به سبک آزاد در ایتالیا انجام گرفت، این ورزش توسعه روز افزون داشته است. با برپایی مسابقات صخره نوردی در سالن‌ها حتی تماشاچی‌های مبتدی هم امکان خواهند یافت تا تکنیک‌های بالای صخره نوردی را از نزدیک مشاهده و آن را با سطح کار خود، مقایسه نمایند.
قبل از صخره نوردی در سالن، این مسابقات در محلی طبیعی برگزار می‌گشت. ولی بعد از آن دیگر تمامی مسابقات در داخل سالن انجام می‌گردد. فایده این کار این است که صخره نورد در معرض هوای نامساعد جوی قرار نخواهد گرفت. همچنین دیواره مصنوعی در غیر زمان‌های مسابقات می‌تواند به عنوان محلی برای تمرینات مستمر بر روی بخشی از حرکت‌ها که صخره نورد در آن‌ها ضعیف‌تر می‌باشد مورد استفاده قرار گیرد، که خود این امر نقش مهمی را در بهبود نقاط ضعف صخره نوردان دارد.

صخره نوردی - 2

همچنین سکوت و امنیت موجود در سالن، امکان ابداع و تدوین حرکات جدید را برای صخره نوردان حرفه‌ای فراهم خواهد آورد. در همه‌ی مسابقات صخره نوردی (سنگنوردی) نقش هر گیره و حمایت و محل قرار گرفتن داوران و فیلمبرداران نقش مهمی را در اعلام نتایج مسابقه بازی می‌نماید. همچنین برگزارکنندگان مسابقات با ایجاد موانع مناسب در مسیر مانند کلاهک‌ها، جای‌گذاری گیره‌ها و نوع و شکل آن‌ها برای مشکل‌تر نمودن مسیر، درجه دشواری کار را کنترل خواهند نمود. طبیعی است که این نوع کنترل‌ها در محیط بسته دقیق‌تر انجام خواهد گشت و همین امر در انتقال مسابقات صخره نوردی از کوهستان‌ها به سالن‌های صعود نقش مهمی داشته است.هر سال مسابقات صخره نوردی داخل سالن در کشور‌های آمریکایی و اروپایی و همچنین ایران برگزار می‌گردد. مراکز بین‌المللی هم هر سال اقدام به برگزار نمودن دوره‌های عالی داوری صخره نوردی و مسابقات جهانی و قاره‌ای می‌نمایند. حضور گسترده تماشاگران از قشر‌های گوناگون جامعه و دیدار این گونه مسابقات در مکان‌هایی که به آسانی می‌توان به آن دسترسی داشت، خود از دیگر دلایل مهم پیشرفت صخره نوردی داخل سالن می‌باشد.
صخره نوردی برای خانم ها

امروزه در ایران صخره نوردی داخل سالن مورد توجه قشر‌های مختلف به ویژه گروه نوجوان و جوان قرار گرفته است. این نوع مسابقات در ایران و جهان برای زنان و مردان به صورت مجزا انجام می‌گیرد. خانم‌های صخره نورد هم طی این سال‌ها به پیشرفت‌های قابل ملاحظه‌ای دست یافته و به درجات ارزشمندی از لحاظ آشنایی با این حرفه ورزشی دست پیدا نموده‌اند. آن‌ها همچنین در رقابت‌های صخره نوردی قاره‌ای هم در آسیا مشارکت عالی داشته‌اند.

 • به نظر شما سنگنوردی در سالن های سرپوشیده جذابتر است یا محیط های باز؟
 • ترجیح شما کدام است: سنگنوردی یا کوهنوردی؟
لطفاً نظرات و تجربیات خود را در مورد ورزش صخره نوردی و اصول و تکنیک های آن با ما و سایر علاقمندان در میان بگذارید؛ و از اینکه ما را تا پایان مقاله همراهی نمودید، سپاسگزاریم.

 

با امتیاز خود به این مقاله اعتبار دهید
دیدگاه های دریافتی (2)
 • Author Image
  کاظم :

  خیلی آموزنده بود

 • Author Image
  فرهاد :

  عالی بود..