ما را دنبال کنید :
نکات و مهارت هایی که باید قبل از شروع ورزش کوهنوردی بیاموزید
نکات و مهارت هایی که باید قبل از شروع ورزش کوهنوردی بیاموزید
الهه جباری
کوهنوردی
1
بازدید : 1063
رای ها : (0)

نکات و مهارت هایی که باید قبل از شروع ورزش کوهنوردی بیاموزید

کوهنوردی یک ورزش فرح‌انگیز و مهیج می‌باشد که از طرفداران زیادی برخوردار است. بسیاری از اطرافیان و دوستان خود را می‌بینیم که هر جمعه به کوهنوردی ‌می‌روند و همچنین روزانه هم شاهد تبلیغات رو به افزایش و کمپ‌های حرفه‌ای کوهنوردی مختلف در تمام شبکه‌های اجتماعی هستیم.برخی کوهنوردی را حرفه‌ای دنبال، و تا رسیدن به قله تلاش می‌نمایند، برخی هم به صورت تفریحی، تا جایی که فرصت و حوصله داشته باشند، از کوه بالا ‌می‌روند. در هر دو صورت، ورزش کوهنوردی یکی از انواع ورزش‌هایی می‌باشد، که پزشک‌ها و متخصصان زیادی آن را به همگان پیشنهاد می‌دهند، علت آن هم به خاطر وجود تأثیرات بسیار عالی و مفید کوهنوردی بر روی بدن می‌باشد، که مزایای بسیاری برای جسم و روح شما و شفای درد‌های آن‌ها دارد. نکات و مهارت هایی که باید قبل از شروع ورزش کوهنوردی بیاموزید در ادامه آورده شده است.

معنای ورزش کوهنوردی 

کوهنوردی (Mountaineering یا Mountain Climbing) ورزشی شادی بخش می‌باشد، که با تحمل شرایط دشوار و طاقت‌فرسا، فتح نمودن قله کوه را به همراه دارد، همچنین مزایایی همچون هیجان و لذت حاصل از صعود را نیز در شما ایجاد می‌نماید. در حقیقت کوهنوردی به معنای تحمل شرایط سخت، کوهستان سرد، برف و سرما، عطش و گرما، ریزش و سقوط می‌باشد تا اینکه به قله کوه صعود و آن را فتح نمایید. تمام این موارد، یعنی فتح قله، صعود، و هیجان رسیدن به هدف بسیار خوب است، ولی به خاطر بسپارید که قبل از رسیدن به این شرایط حتماً باید مراحل آموزشی و مقدماتی را طی نمایید تا بتوانید این شرایط را تحمل و تجربه نمایید.
ورزش کوهنوردی با سایر ورزش‌های دارای فضای باز، فرق دارد. زیرا طبیعت تنها کوهنورد و فعالیت او را به چالش می‌کشد و رسیدن به قله کوه در حقیقت بهانه‌ای می‌باشد تا شجاعت، تدبیر، کوشش، پشتکار، زیرکی، قدرت، توانایی و استقامت کوهنورد را در شرایط سخت آزمایش نماید. همچنین برای یک کوهنورد نه فقط فتح قله، بلکه رضایت فیزیکی، شخصی، معنوی و به دست آوردن مهارت و تجربه بسیار شادی‌آور و رضایت بخش می‌باشد. از همه مهم‌تر این که ورزش کوهنوردی، یک ورزش گروهی می‌باشد و همه اعضای گروه با هم به فتح قله و پیروزی دست می‌یابند.


Mountaneering-11.jpg (91 KB)

هیچ ورزشی همچون ورزش جذاب و ماجراجویانه کوهنوردی در تیر رس توجه رسانه‌ها قرار نگرفته است. دلیل آن این است که برای رسانه‌ها، عده‌ای ماجراجو که تا به حال فتح هیچ قله‌ای را تجربه نکرده‌اند یا اصلاً آن را ندیده‌اند و قرار است با حوادث و چالش‌هایی نامشخص مواجه گردند، بسیار جالب و شگفت‌انگیز می‌باشد.

تاریخچه ورزش کوهنوردی

نکته جالب اینجاست که ورزش کوهنوردی از ابتدا به معنا و مفهومی که اکنون می‌شناسیم و یا انجام می‌دهیم، نبوده است. در حقیقت کوهنوردی در ابتدا با شروع حوادث و رخداد‌هایی که شاید پایه و اساس آن در خرافات یا افسانه‌ها بوده، آغاز گشته است. طبق نوشته‌ها و روایاتی از کتب تاریخی، انسان در گذشته‌های دور به بهانه این که آیا واقعاً ارواح یک قسمتی از ارتفاعات را به تصرف خود در آورده‌اند و بر سایرین حکمرانی می‌نمایند، تصمیم گرفتند به کوهستان‌ها و ارتفاعات بروند. در قرن هجدهم تعدادی از فیلسوفان و طبیعت‌شناسان به منظور مشاهده‌های علمی، به کو‌های آلپ رفتند، همچنین بعضی هم به فرانسه رفتند، تا یخچال‌های بزرگ و غول پیکر مونبلان (Mont Blanc) را از نزدیک مشاهده نمایند و سرانجام پیش از آغاز زمان‌های پیشرفته تعدادی جهت تفریح و همچنین کسب موفقیت به قله‌های کوه صعود نمودند.

Mountain_Climbing-07.jpg (82 KB)

اهمیت آموزش صحیح ورزش کوهنوردی

کوهنوردی ورزشی مهم و مهیج می‌باشد و خوب است هر شخصی آن را در زندگی خود تجربه نماید، تا جسم و روحی قوی و قدرتمند داشته باشد. کوهنوردی بسیار برای افزایش اعتماد به نفس انسان مفید و تأثیر‌گذار می‌باشد. اما اگر به ورزش کوهنوردی علاقه دارید، برای شما بهتر است نخست به آموزش و یادگیری بپردازید، که دچار مشکلات زیادی نگردید. برای توسعه و بهبود ورزش کوهنوردی باید شروع به یادگیری آموزش‌های اولیه و به تدریج وقتی را به صورت عملی در کوه و کوهستان بگذرانید. البته فراموش نکنید که نکات ایمنی را باید رعایت و همچنین در مکان‌های هموار و مسطح تمرین خود را آغاز نمایید تا در ابتدای کوهنوردی با مشکلی مواجه نگردید.به یاد داشته باشید که جهت نتیجه گرفتن و موفقیت در هر کاری باید اصول آن کار را به کار بندید و قوانینش را رعایت نمایید. از آنجا که ورزش کوهنوردی ورزشی مشکل و حساس به شمار می‌رود، حتماٌ فراهم ساختن شرایط و تهیه لوازم مورد نیاز، بسیار حائز اهمیت است. بنابراین پیش از هر گونه آموزشی لوازم کوهنوردی را تهیه نمایید. تعدادی از لوازم مهمی که هر کوهنوردی باید به همراه داشته باشد، عبارتند از:
 

 • کفش کوهنوردی
 • یخ شکن زیر کفش
 • دستکش و کلاه گرم  
 • عینک آفتابی
 • آب معدنی و مواد انرژی زا (پر کالری)
 • کیسه خواب مناسب (تابستونی تا 30 درجه زیر 0)
 • و ....
نکته: «« البته لازم به ذکر است که این تجهیزات در شرایط و فصول مختلف می‌توانند تغییر کنند. »»

ورزش کوهنوردی - کوهنوردان

یک کوهنورد باید مهارت‌های گوناگونی را کسب نماید و این هدف احتیاج به کوشش‌های بسیاری دارد، تا بتواند به قله‌های پر پیچ و خم و ناهموار صعود نماید و در فتح آنان پیروز گردد. به همین خاطر می‌باشد که جهت آموزش ابتدایی باید زمین‌ها و کوه‌های گوناگونی را امتحان و آزمایش نمایید، و بدانید که هر کدام از وسایل موجود در کیسه مخصوص کوهنوردی برای چه کاری مناسب است. تجربه‌هایی را کسب نمایید تا دریابید که در هر شرایطی چه از لحاظ عملی و فیزیکی و چه از لحاظ روحی، چگونه باید رفتار نمایید تا قادر گردید ادامه مسیر را طی نمایید و به پایان برسانید.

اهمیت یادگیری اصول و مقررات ورزش کوهنوردی

 کوهنوردی رشته‌ای خطرناک و پر ماجرا می‌باشد، که برای آموزش اصولی آن نیازمند یک مربی خبره هستید. مربی حرفه‌ای تمام مهارت‌ها و نکات لازم در برف و کوهستان، شرایط سخت، نقشه خوانی، انتخاب مسیر امن و پوشش موضوعات گوناگون مانند بهمن را به شما آموزش دهد. همچنین بهره‌گیری از یک باشگاه و انجام ورزش‌ها و تمارینی که قدرت بدنی شما را افزایش می‌دهد، در کنار یک رژیم غذایی‌ایده‌آل حقیقتاً برای شما مفید و پیشرفت دهنده خواهد بود.
کوهنودان- رعایت اصول و قوانین کوهنوردی

نتیجه گیری

 نخست ممکن است که کوهنوردی کمی استرس‌آور و ترسناک به نظر آید، ولی در کنار آموزش‌های پیشرفته به همراه یک مربی حرفه‌ای، خیلی ساده، یک کوهنورد مبتدی می‌تواند خود را به مرحله پیشرفته برساند. از آن جا که کوهنوردی یک ورزش طاقت‌فرسا و پر ماجرا می‌باشد، از همین ابتدا باید روحیه و بدنی قوی برای این رشته ورزشی برای خود بسازید و باید اصولی و مقدماتی کوهنوردی را آغاز نمایید. زیرا یک حرکت اشتباه یا غیر حرفه‌ای می‌تواند شما را از رسیدن به هدفتان، باز دارد. کار‌های غیر اصولی همچون نداشتن تمرین ورزشی کافی، عدم برخورداری از تجربه‌ها و آموزش‌های یک مربی خبره و حرفه‌ای، عدم تغذیه و رژیم کافی و همچنین نداشتن خواب کافی، همه و همه می‌توانند در سوق دادن شما به یک راه اشتباه تأثیر بگذارند.

 • به نظر شما بدون کمک یک مربی خبره هم می توان، در ورزش کوهنوردی به صورت حرفه ای فعالیت کرد و موفق بود ؟
 • برای کوهنوردی بی خطر به غیر از مواردی که در بالا اشاره گشت، دیگر به چه چیزهایی نیازمندیم؟
 • شما کوهنوردی را به چه صورتی ترجیح می دهید؟ گروهی و همراه با کمپ های کوهنوردی یا به صورت فردی و در گروه های کوچک و آشناتر؟ 
لطفاً نظرات و ماجراجویی های خود را در مورد ورزش جذاب و پرطرفدار کوهنوردی با ما و سایر علاقمندان در میان بگذارید؛ و از اینکه ما را تا پایان مقاله همراهی نمودید، ممنونیم.

 

منبع

با امتیاز خود به این مقاله اعتبار دهید
دیدگاه های دریافتی (1)
 • Author Image
  پرهام :

  خیلی عالی